Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

16 - 25/06/2017

fot. Marcin Oliva Soto
Galeriafot. Marcin Oliva Soto

Zostało już tylko sześć tygodni do rozpoczęcia Malta Festival Poznań 2017! W czasie dziesięciu festiwalowych dni zaplanowaliśmy 290 wydarzeń, stworzonych przez 580 artystów, animatorów i aktywistwów z 20 krajów.

Na konferencjach prasowych w Warszawie w Winosferze Chłoda 31 i Fundacji Malta w Poznaniu ogłosiliśmy program Festiwalu „Malta” [ZOBACZ ZDJĘCIA], a w nim m.in. sekcja międzynarodowa – Idiom, której kuratorami są Oliver Frljić i Goran Injac, a także miejska – Generator Malta, który programuje Joanna Pańczak, Agnieszka Różyńska i Zofia Nierodzińska.

Staraliśmy się wybrać program, który będzie konceptualny, jak najmniej teatralny. Bawimy się stereotypem, działamy w kontrze do oczekiwanego obrazu Bałkanów. – zapowiada program idiomu Platforma Bałkany, Goran Injac, jeden z kuratorów.

Twórczość, którą zaprezentujemy podczas tegorocznego Festiwalu „Malta“ udowodni, że Bałkany mogą stanowić również inkubator dla rewizji myślenia o społecznej, artystycznej i politycznej rzeczywistości, która nas otacza. – zapowiada swój program Olivier Frljić, jeden z kuratorów tegorocznego idiomu.

ZOBACZ WIDEO O IDIOMIE

W ramach międzynarodowej sekcji Idiom „Platforma Bałkany / The Balkans Platform” pokażemy spektakl anonimowych twórców The Republic of Slovenia, który opowie o zaangażowaniu tego kraju w nielegalny handel bronią i korupcji polityków. 350 Janez Janša Bottles przedstawi kolektyw założony przez trzech artystów, którzy zmienili swoje personalia, przybierając imię i nazwisko znanego słoweńskiego polityka. The Container, projekt Milicy Tomić, nawiązuje do historii sprzed kilkunastu lat, gdy w Północnym Afganistanie tysiące talibańskich bojowników umieszczono w kontenerach. Drugim projektem tej artystki jest Four Faces of Omarska, dotyczący obozu koncentracyjnego w Omarsce, który obecnie jest fabryką międzynarodowego koncernu. Wiedeński kolektyw God’s Entertainment poprzez projekt Chauvanism Scanner sprawdzi, do jakiego stopnia ulegamy szowinistycznym i ksenofobicznym myślom. Oliver Frljić przedstawi spektakl, opowiadający o splocie kiczu i przemocy. Turbofolk w jego reżyserii nawiązuje do stylu muzycznego, który największą popularność zyskał w latach 90., w czasie wojny na Bałkanach i był nośnikiem idei nacjonalistycznych.

W programie znalazły się także filmy, m.in. przedstawiciela Jugosłowiańskiej Czarnej Fali, serbskiego reżysera Želimira Žilnika oraz Dušana Makavejeva.

Plac Wolności stanie się miejscem Forum, podczas którego spotkamy się m.in. z Bogdanem de Barbaro, Adamem Michnikiem, Ludwikiem Dornem, Agnieszką Arnold, Sławomirem Sierakowskiem, Rafałem Matyją i Moniką Płatek.

Na finał festiwalu – 24 czerwca w Parku Wieniawskiego o godz. 22:00 – usłyszymy polską premierę „The Sound of Music” LAIBACH, która zostanie przygotowana we współpracy zespołu z poznańską Orkiestrą l’Autunno pod gościnną dyrekcją Simona Dvoršaka. Legendarny zespół ze Słowenii każdą kolejną płytą, występem i wywiadem wyraża sprzeciw wobec nacjonalizmu i nieufność w stosunku do systemów: politycznych, społecznych i estetycznych. Na koncert obowiązuje wstęp wolny!

W programie Malty znalazły także prezentacje spektakli Kate McIntosh i Laurenta Chétouane’a, wspieranych przez europejską sieć instytucji kultury House on Fire. Na placu Wolności pokażemy solowe wystąpienia aktorów reprezentujących różne pokolenia i style aktorstwa. Na maltańskiej scenie pojawią się Danuta Stenka, Mirosława Żak, Jan Peszek, Mariusz Bonaszewski, Maciej Buchwald. Na Festiwalu Malta nie zabraknie projektów tanecznych Stary Browar Nowy Taniec oraz przeglądu najciekawszych wydarzeń z repertuaru m.in. Teatru Nowego i Teatru Polskiego w Poznaniu, Republiki Sztuki Tłusta Langusta, Sceny Roboczej, Teatru Ósmego Dnia, CK Zamek i Polskiego Teatru Tańca.