Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

16 - 25/06/2017

kadr z filmu
Galeriakadr z filmu
  • Goran Marković, Déjà vu, 1987

    Horror psychologiczny. Opowieść o nauczycielu muzyki, którego życie zmienia się, gdy w jego pracy pojawia się młoda Olgica. Między introwertycznym bohaterem a kobietą nawiązuje się dziwna relacja, która otwiera stare, niezagojone rany. Gęsta atmosfera, napięta, trzymająca w napięciu dramaturgia, pogłębione psychologicznie portrety, świetne aktorstwo sprawiły, że film uznano nie tylko za najlepszy w dorobku Markovicia, lecz także za jeden z najlepszych w historii kina byłej Jugosławii.

    PLATFORMA BAŁKANY – PROGRAM FILMOWY

    Istotnym suplementem do teatralnych prezentacji w ramach Idiomu jest program filmowy zaproponowany przez kuratorów. Jak co roku miejscem projekcji będzie dziedziniec szkoły baletowej. W tym roku program zdominuje prezentacja unikatowego awangardowego nurtu w kinie krajów byłej Jugosławii w latach 60. i 70., czyli tzw. Jugosłowiańskiej Czarnej Fali, oraz jej głównego przedstawiciela, serbskiego reżysera Želimira Žilnika. W programie znalazły się również filmy innych twórców tego nurtu: uznawanego za surrealistę, anarchistę i satyra współczesności Dušana Makavejeva, a także Aleksandra Petrovicia, Živojina Pavlovicia oraz przedstawicieli czeskiej szkoły filmowej w Jugosławii Rajko Grlicia i Gorana Markovicia. Program zamyka film Planeta Sarajewo Šahina Šišicia z 1994 r., obraz uznawany za arcydzieło filmowego dokumentu. 
     

  • Goran Marković
    Urodził się w 1947 r. w Belgradzie. Studiował reżyserię na Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze. Jest uznawany za jednego z przedstawicieli czeskiej szkoły filmowej w Jugosławii (należą do niej m.in. Goran Paskaljević, Srdjan Karanović, Goran Marković, Lordan Zafranović, Rajko Grlić, Emir Kusturica). Jego pierwszym pełnometrażowym filmem docenionym przez publiczność była Edukacja specjalna (1977). Dziś film uchodzi za klasykę jugosłowiańskiego kina. Kolejne jego filmy były pokazywane na wielu międzynarodowych festiwalach. Marković jest też autorem kilku sztuk teatralnych. Od 1979 r. uczy reżyserii w Akademii Sztuk w Belgradzie.