
Projekt Wolno Dzieciom powstał w 2014 roku jako efekt podwójnej fascynacji: możliwymi wynikami prostego z pozoru działania „dzieci + przestrzeń miasta” z jednej strony oraz ideą dzieci-obywateli z drugiej – równoprawnych, aktywnych i ważnych członków społeczności. Chcieliśmy tym samym sprawdzić – i z niegasnącą ciekawością sprawdzamy nadal – jak wplatać dziecięce formaty poznawania siebie i otaczającego świata w przestrzeń publiczną, zdominowaną dorosłymi formatami i doświadczeniami.
Chcieliśmy też zaprosić dzieci – i zaproszenie to jest ciągle aktualne – do działań w przestrzeni, w których wolno: doświadczać samodzielności, współdziałania, wpływu na rzeczywistość i w których wolno jednocześnie mieć frajdę z bycia dzieckiem. W tym roku wolno będzie coś jeszcze: negocjować i eksplorować przestrzenie wolności na placu Wolności. Wypełzniemy z wolnodzieckiego pawilonu, skoczymy na bombę w sam środek (i na obrzeża) festiwalowego grafiku, namieszamy, naplączemy, narobimy smaka i niezłego hałasu. Bo Wolno Dzieciom!
Naszą misję uwalniania przestrzeni dla najmłodszych obywateli będziemy realizować popołudniami. Zaproszeni przez nas artyści wspólnie z młodymi uczestnikami zaatakują plac Wolności używając swoich ulubionych narzędzi. Poprzez działania dźwiękowe, ruchowe, wizualne, kulinarne i słowotwórcze poszukają sposobów na podbój i negocjowanie jego terytorium. Do wyznaczania granic, poznawania różnic i wytyczania własnych ścieżek komunikacji podejdziemy również bardziej konceptualnie - w cyklu warsztatów kierowanych do uczniów szkół podstawowych. Dzięki współpracy Humans of Aleppo, kolektywu teatralno-performatywnego Cirrus Ferrus oraz grupy zaangażowanych dzieci, temat konfliktu i migracji stanie się punktem wyjścia do stworzenia projektów na rzecz pokoju. Zwieńczeniem pracy nad negocjacjami przestrzeni oraz szukaniem nowych platform dialogu będzie pokojowa manifestacja, która ruszy z placu Wolności 22 czerwca, w niedzielę wieńczącą Malta Festival Poznań. Humanitarny podbój uświetnią: dziecięca orkiestra Marcina Piątyszka, transparenty, tańce, krzyki, szepty oraz obecność wszystkich, którzy chcą wyśpiewać i wytupać z nami pokojową pieśń.
Oprócz tego, na placu Wolności, jak co roku, powstanie przestrzeń warsztatowa, dedykowana dziecięcej eksploracji i zabawie. Znajdą się tam elementy wielozmysłowe, specjalnie zaprojektowane na potrzeby najmłodszych, stos baśni, kocioł ubrań do przebierania, gry wielkoformatowe, tipi, baldachimy oraz wiele innych akcesoriów niezbędnych do doświadczania dziecięcej frajdy. Strefa Wolno Dzieciom będzie otwarta codziennie, czuwać nad nią będą animatorzy wyposażeni w moc patentów na dobrą zabawę. W weekendy Teatr Blum podczas spektaklu „Ty i Ja” zabierze nas na spotkanie własnego „Ja” z innymi jednostkami, a wraz z Mają Brzozowską poznamy filmowe historie dzieci niebylejakich i wykorzystamy je jako materiał artystycznych warsztatów o zmianie i odwadze. Na najmłodszych czeka też przygoda z pierwszymi próbami negocjacji przy okazji warsztatów przygotowanych przez CZYTOGRUSZKĘ.
Maja Brzozowska, Elżbieta Niewiadomska, Joanna Pańczak
zespół kuratorski programu Wolno Dzieciom