Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

16 - 25/06/2017

Jan Lauwers, fot. K. Schubert
GaleriaJan Lauwers, fot. K. Schubert

Tematem Idiomu „Skok w wiarę”, głównej części programowej 28. edycji Malta Festival Poznań jest ludzka potrzeba duchowości i sposoby jej realizowania. Religie i proponowane przez nią koncepcje Boga są jedną z odpowiedzi na tę potrzebę, ale nie jedyną. Każdy człowiek mierzy się ze swoją skończonością, kruchością bytu, wewnętrznym brakiem, z tym co go przerasta, dokonuje też własnych, indywidualnych przekroczeń, poszukując sensu w różnych przestrzeniach. Wiąże się z tym lęk, wątpliwość, ryzyko i ciągłe podważanie siebie. Ta wątpliwość nie jest obca również wierze chrześcijańskiej. Według wielu teologów i duchownych bunt, ciągły dialog z Bogiem i ze sobą samym jest w nią wpisany, choć część wierzących tę niejednoznaczność od siebie odsuwa.

Interesuje nas więc to, za czym człowiek się opowiada, co ustanawia jego system wartości, gdzie lokuje sens. Aby działać, podejmować decyzje, istnieć, trzeba przecież w coś wierzyć. Skok w wiarę to decyzja, żeby iść dalej, to skok w nieznane, ruch, którego trzeba dokonać, żeby coś zmienić w sobie i w otaczającym nas świecie. To forma zaangażowania. Taką formą jest również twórczość artystyczna – wątek kluczowy w kuratorskiej koncepcji Needcompany. Wejście w nieznane, eksperyment i ryzyko, że nic się z niego nie wyłoni, kwestionowanie siebie i otaczającego nas porządku stanowią stałe elementy działania artystycznego. Angielski tytuł „Skok wiary” wskazuje natomiast na wzrost temperatury tej siły, która jest w człowieku, na podniesienie poziomu, które obserwujemy obecnie na całym świecie, prowadzące do radykalizacji poglądów i postaw, fundamentalizmów religijnych. Duchowość współczesnej Europy będziemy zatem rozważać w perspektywie indywidualnej, ale też społecznej, politycznej i historycznej.


Dorota Semenowicz, Kasia Tórz 
dział programowy Malta Festival Poznań