Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

16 - 25/06/2017

Galeria

Przed nami piąta edycja Park(ing) Day Poznań – ulicznego święta w mieście, podczas którego zamieniamy miejsca parkingowe w kawiarnie, czytelnie, piekarnie, kino, teatr czy miejsca koncertowe.

16 września, na ul. Za Bramką, między ulicą Wszystkich Świętych a placem Kolegiackim, przy niedawno wybudowanym parkingu podziemnym, powstanie 80-metrowy Pas Kultury, który od 11:00 do 17:00 zaanimujemy razem z Teatrem Ósmego Dnia, Muzeum Narodowym, Teatrem Polskim, Kinem Muza, Gazetą Wyborczą, Rowerowym Poznaniem, restauracją Dobra i Wino, Bike Café oraz Wydawnictwem Miejskim. W programie m.in.: uliczne śniadanie, rodzinne warsztaty (pieczenie chleba, malowanie twarzy, gry miejskie), kinowe plakatobranie, kiermasz książek, zwiedzenie budynku Za Bramką wraz z studiem architektonicznym Ultra Architects, performatywne czytanie Głodu Martina Caparrósa i gitarowy koncert The Roadhouse. (zobacz pełen harmonogram Pasa Kultury).

Na finał zejdziemy do podziemi, gdzie na poziomie -3 parkingu Za Bramką pokażemy dokument Kto Cię uczył jeździć? w reżyserii Andrea Thiele. To pełna humoru, poruszająca historia trojga bohaterów, którzy w obcym kraju próbują zdobyć prawo jazdy, to opowieść o samotności, marzeniach i dążeniu do wolności. (zobacz trailer)

W całym mieście kilkadziesiąt knajpek, kawiarni czy cukierni (zobacz listę) włączy się w wspólne świętowanie. Na co dzień niedostępne miejsca parkingowe zostaną zamienione w lokale na powietrzu.

Zamiast rewolucji proponujemy równowagę między interesem każdego z użytkowników ulicy. Wiemy, że samochody wciąż są ważnym środkiem transportu wielu poznaniaków, ale każdy z nas jest także pieszym i to właśnie ulice im przyjazne pełnią miastotwórczą rolę.

Od 2005 roku, na jeden dzień, mieszkańcy miast na całym świecie zmieniają miejsca parkingowe w przestrzeń aktywności sąsiedzkiej. Malta Festival Poznań organizuje poznańską edycję po raz piąty, w ramach międzynarodowego Tygodnia Zrównoważonego Transportu

Park(ing) Day Poznań finansowany jest ze środków Miasta Poznania. Wspiera ideę ruchu Kultura Niepodległa.