Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

16 - 25/06/2017

list Mariusza Wilczyńskiego do Przyjaciół festiwalu Malta
Galerialist Mariusza Wilczyńskiego do Przyjaciół festiwalu Malta

Przygotowania do tegorocznego festiwalu odbywają się w cieniu niepokojących informacji upublicznionych w mediach przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotra Glińskiego. Kilkukrotnie oświadczał on, że Malta nie otrzyma dotacji, którą Ministerstwo powinno przekazać na mocy zawartej w ubiegłym roku umowy. Powodem tej decyzji jest osoba kuratora Idiomu – Olivera Frljicia. Cały czas mamy nadzieję, że do czasu otwarcia festiwalu Minister wywiąże się ze swoich zobowiązań. Cenzura ekonomiczna, jakiej na festiwalu chce się dopuścić władza spotkała się ze sprzeciwem.

25 kwietnia Mariusz Wilczyński – wybitny polski animator i rysownik – napisał list, w którym zaprasza wszystkich, którym bliska jest Malta, aby wsparli ją w tym trudnym momencie poprzez aukcję. Jak pisze sam autor pomysłu:

„Namawiam koleżanki artystki i kolegów artystów, wszystkich, którzy czują się przyjaciółmi Festiwalu Malta, ponad wszelkimi podziałami, z lewej, z prawej, tych których znam i których jeszcze nie poznałem: malarzy, rzeźbiarzy, rysowników, aktorów, reżyserów, muzyków, kompozytorów, tancerzy, wszystkich, którym na sercu leży wolność artystycznej wypowiedzi, byśmy zorganizowali aukcję naszych prac bądź osobistych przedmiotów związanych z naszą pracą, których celem będzie wsparcie Festiwalu Malta. Zyskamy na tym wszyscy”.

Do tej pory udział w aukcji potwierdzili: Sven Åge Birkeland (BIT Teatergarasjen) Grace Ellen Barkey i Jan Lauwers (Needcompany), J. M. Coetzee, Stefan Kaegi (Rimini Protokoll), Krystyna Janda, Agnieszka Holland, Małgorzata Szumowska, Mateusz Kościukiewicz, Mark Ball (London International Theatre Festival), Rabih Mroue, Lotte van den Berg, Krystyna Piotrowska, Luk Perceval.

Chęć udziału w aukcji można zgłaszać do 15 maja na adres: aukcja@malta-festival.pl