Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

16 - 25/06/2017

Galeria

Malta Festival Poznań wyraża ogromną solidarność wobec sytuacji, w której znalazł się Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog. Przypomnijmy, że festiwal Malta znalazł się w podobnej sytuacji tego lata, kiedy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie wypłaciło 300 000 tysięcy przyznanych na organizację wydarzenia. Na portalu wspieramkulture.pl w ramach akcji crowdfundingowej Zostań Ministrem Kultury z Waszą pomocą uzbieraliśmy 307 090 złotych.

Festiwal Dialog potrzebuje teraz naszej i Waszej pomocy!  Pokazy polskich spektakli na Festiwalu miały zostać sfinansowane z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 500 tysięcy złotych. Mimo akceptacji Wicepremiera i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego pojawiły się informacje o wstrzymaniu przekazania przyznanej dotacji. Organizatorzy uruchomili akcję crowdfundingową, gdzie jako upominek można wybrać karnet na festiwal Malta 2018.

LIST ORGANIZATORÓW NA PORTALU WSPIERAM KULTURĘ
akcja Chroń DIALOG, powstrzymaj cenzurę!

Drodzy Uczestnicy Kultury,

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog – Wrocław od swoich początków zajmował się analizą współczesnych problemów za pomocą sztuki, prezentując najważniejsze zjawiska polskiego i światowego teatru. Nie inaczej miało być podczas tegorocznej edycji. Pokazy polskich spektakli na Festiwalu miały zostać sfinansowane z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 500 tysięcy złotych.

Mimo akceptacji Wicepremiera i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego pojawiły się informacje o wstrzymaniu przekazania przyznanej dotacji. Postawa Ministerstwa w stosunku do Festiwalu Dialog-Wrocław to zmierzające w stronę ograniczenia swobody wypowiedzi artystycznej działanie polityczne i przykład cenzury ekonomicznej. Zagrożenie wycofaniem się z finansowania Festiwalu wynika z niechęci Ministerstwa do spektaklu „Klątwa” w reż. Olivera Frljicia z Teatru Powszechnego w Warszawie – pomimo tego, że pokaz zostanie sfinansowany z wpływów ze sprzedanych biletów – zatem nie zaangażuje środków publicznych.

W związku z tą decyzją Ministerstwa Tomasz Kireńczuk – kierownik Programowy Festiwalu Dialog – Wrocław – został zmuszony do odwołania pokazów polskich spektakli [przeczytaj oświadczenie]. W następstwie decyzji Ministra festiwalowa publiczność straciłaby możliwość obejrzenia trzech ważnych przedstawień: „Wroga ludu” w reż. Jana Klaty ze Starego Teatru w Krakowie, „Hymnu do miłości” w reż. Marty Górnickiej (koprodukcja Teatru Polskiego w Poznaniu, Fundacji Chór Kobiet w Warszawie oraz Maxim Gorki Theatre w Berlinie) oraz „Jednego gestu” w reż. Wojtka Ziemilskiego z Nowego Teatru w Warszawie. Decyzja wynikająca z niechęci Ministerstwa do spektaklu „Klątwa” uderza więc w twórców i przede wszystkim w widzów tych trzech spektakli, które bez ministerialnego wsparcia nie będą miały szansy na spotkanie z festiwalową widownią.

„W moim przekonaniu próba eliminowania z przestrzeni publicznej zjawisk i artystów, którzy z powodów politycznych czy ideowych nie odpowiadają władzy, wymaga jednoznacznego sprzeciwu. W efekcie wstrzymania ministerialnej dotacji, tegoroczny Festiwal Dialog […] powinien się odbyć choćby po to, aby stać się platformą ważnej dyskusji o sztuce w czasach kryzysu, o wolności i solidarności. O tym, czym jest i czym powinien być mecenat państwa, a także teatr publiczny. I przede wszystkim o tym, czy dialog i Dialog jest nadal możliwy” – mówi Tomasz Kireńczuk Kierownik Programowy Festiwalu Dialog – Wrocław

My, uczestnicy kultury, chcemy, żeby tegoroczna edycja Festiwalu kontynuowała jego tradycję – była wydarzeniem publicznym, otwartym na różnorodność, chcącym nawiązywać DIALOG poprzez sztukę. Chcemy, żeby Wrocław POZOSTAŁ miejscem spotkania widzów i twórców – zarówno tych zagranicznych, jak i polskich.

Właśnie dlatego Kultura Niepodległa zdecydowała się zorganizować publiczną zbiórkę, z której wszystkie otrzymane fundusze przekaże na produkcję i wystawienie trzech polskich spektakli, które pierwotnie miały być sfinansowane z dotacji ministerialnej.

Żeby tak się stało – potrzebujemy Waszej pomocy.

Decyzja Ministerstwa zmusiła Organizatorów Festiwalu by wraz z producentami zaproszonych spektakli i partnerami Festiwalu ograniczyć wydatki, niestety często kosztem odejścia od pierwotnej koncepcji, ale także uruchomiła łańcuch ludzi dobrej woli, którzy albo zadeklarowali możliwość wsparcia albo ograniczyli wysokość swojego honorarium czy wynagrodzenia do wysokości kosztów, byle nie dopuścić do odwołania festiwalu.

Niestety, brakuje jeszcze 200 600 zł
Tylko i aż tyle.
Prosimy Was o wsparcie – tylko wspólnymi siłami jesteśmy w stanie zorganizować Festiwal!

Chodź i razem z nami CHROŃ DIALOG, POWSTRZYMAJ CENZURĘ!
#kulturaniepodlegla