Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

16 - 25/06/2017

Zapraszamy na debatę KULTURA I PRZYSZŁOŚĆ, która odbędzie się 10 września o godz. 18:00 w Scenie Roboczej (ul. Grunwaldzka 22 w Poznaniu). Jednym z gości bedzie dyrektor Malta Festival Poznań, Michał Merczyński.

Poniżej prezentujemy opis organizatora wydarzenia.

Pretekstem i punktem wyjścia do rozmowy jest ogłoszony 24 sierpnia, manifest twórców, pracowników i uczestników kultury Kultura Niepodległa. Po lipcowych spacerach i Łańcuchach Światła oraz sierpniowych piknikach, przyszła pora na wrzesień, czyli przeniesienie działań pod dach Sceny Robocze, by kontynuować spotkania wokół tematów fundamentalnych.

Podczas Kongresu Kultury 2016 Przemysław Czapliński rzucił hasło „Królestwo za narracje”. Narracje, które łączyłyby wielość różnorodnych inicjatyw społecznych i kulturalnych oraz bogactwo tożsamości indywidualnych i zbiorowych w rodzaj całości, rzeczy wspólnej. Po prostu, opowieści o Rzeczypospolitej dającej możliwość bycia razem i jednocześnie nie uniemożliwiającej bycia osobno. Iwona Kurz podsumowując Kongres Kultury zaproponowała, by jako źródło inspiracji wykorzystać zbliżające się rocznice ważne dla polskiego społeczeństwa: 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki, 100. rocznicę awangardy, w końcu zbliżająca się 100. rocznicę odzyskania niepodległości. To właśnie do tej rocznicy odwołuje się proklamowany 24 sierpnia ruch Kultura Niepodległa, którego sygnatariusze wzywają do uspołecznienia obchodów Święta Niepodległości i zorganizowania ich w sposób obywatelski. Porozmawiajmy więc, czy niepodległość jest dobrym tematem, a ruch taki, jak Kultura Niepodległa dobrym mechanizmem, by odzyskać zdolność do mówienia o sobie w sposób, o jaki apelowano podczas Kongresu Kultury.

Spotkanie będzie pierwszym z cyklu debat "Kultura i przyszłość", poprzedzających Forum Przyszłości Kultury, które odbędzie się jesienią w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

Udział wezmą: Elżbieta Korolczuk, Przemysław Czapliński, Michał Merczyński, Franciszek Sterczewski
Moderacja: Edwin Bendyk

Elżbieta Korolczuk - studiowała na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW. Obecnie pracuje nad doktoratem na temat relacji matek i córek w Szkole Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN pod kierunkiem prof. Anny Titkow. W latach 2005-2006 spędziła w Sztokholmie jako stypendystka programu Marie Curie Fellowships for Early Stage Research Training. Członkini Porozumienia Kobiet 8 Marca i współorganizatorka warszawskich Manif.

Przemysław Czapliński - krytyk literacki, profesor literatury współczesnej. Pracuje w Instytucie Filologii Polskiej UAM. Pełni funkcję kierownika Pracowni Krytyki Literackiej jest także redaktorem czasopisma Poznańskie Studia Polonistyczne. Był członkiem Komitetu Nauk o Literaturze Polskiej Akademii Nauk. W latach 1997-2001 wchodził w skład jury Nagrody literackiej Nike, obecnie zasiada w jury konkursu teatralnego poświęconego polskiej dramaturgii współczesnej "Metafory rzeczywistości". Autor wielu publikacji krytycznoliterackich (m.in. Ślady przełomu. O prozie polskiej 1976-1996, Ruchome marginesy: szkice o literaturze lat 90).

Michał Merczyński - kulturoznawca, animator kultury, menedżer instytucji oraz festiwali kulturalnych. W 1991 zainicjował Międzynarodowy Festiwal Teatralny MALTA (w 2009 przemianowany Malta Festival Poznań), obejmując stanowisko dyrektora tego festiwalu. W 2007 inaugurował muzyczny festiwal NOSTALGIA, organizowany przez Fundację Malta. Od 1996 do 1997 był redaktorem w TVP Poznań. Kierował także Towarzystwem Muzycznym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (1997–2002), Teatrem Rozmaitości w Warszawie (2002–2005), Festiwalem Dialogu Czterech Kultur (2003–2005), Polskim Instytutem Sztuki Filmowej (2005). W 2005 został dyrektorem Polskiego Wydawnictwa Audiowizualnego, przekształconego w 2009 w Narodowy Instytut Audiowizualny. Był w gronie ekspertów Programu Kultura 2007–2013 prowadzonego przez Komisję Europejską, opracował polską prezentację artystyczną na Expo 2000 w Hanowerze. Koordynował Krajowy Program Kulturalny Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Franciszek Sterczewski - inicjator poznańskich Łańcuchów Światła - manifestacji w obronie niezawisłości polskich sądów. Absolwent architektury i urbanistyki na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Animator akcji miejskich: Piknik na Placu Wolności, Pstryk, Pogrzeb Zimy, Kino Grunwald, Otwarte, Dzień Akcji Miejskich. Jeden z trzech założycieli Centrum Otwarte - inicjatywy, której celem są pozytywne zmiany w przestrzeni publicznej. Współpracuje z wrocławskim festiwalem MiastoMovie, poznańskim Malta Festival Poznań oraz Urban View i Short Waves Festival.