Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

16 - 25/06/2017

fot. M. Zakrzewski
Galeriafot. M. Zakrzewski

Fundacja Malta po raz drugi zachęca do udziału w programie edukacyjnym „Szkoła widza”, który ma kształtować postawę aktywnego uczestnika zjawisk artystyczno-społecznych. „Szkoła widza” to twórcze warsztaty dla dzieci, otwarte wykłady i bezpłatny kurs dla artystek, aktywistów – ludzi, którzy kochają miasto i pragną je rozwijać.

W „Szkole widza” chcemy, aby każdy znalazł dla siebie interesującą formę aktywnego uczestnictwa w kulturze. Nie będzie klasówek, stawiamy na rozwój widza poprzez mądre rozmowy i dobrą zabawę.

„Sztuczki Publiczne", czyli dzieci robią dorosłą sztukę

Wspólnie z kilkunastoma młodymi bywalcami świetlicy Socjoterapeutycznej AMICI na osiedlu Lecha w Poznaniu przez 5 tygodni badamy otoczenie i sąsiadów, przekładamy “dorosłą” sztukę w przestrzeni publicznej na twórczy eksperyment dla dzieci. Jako punkt wyjścia i inspirację „Sztuczek Publicznych" przyjmujemy realizacje artystyczne i performatywne, które weszły do kanonu sztuki w przestrzeni publicznej, angażującej relacje pomiędzy lokalną społecznością a miejscem. Przetestujemy na własnej skórze realizacje m.in. Pawła Althamera „Brudno 2000”, Izy Rutkowskiej „Żywopłot” czy Nespoon „Biżuteria miejska”.

„Akademia Miasta. Blokowiska” – bezpłatny kurs dla artystek, animatorów i aktywistów

Blokowiska oraz architektura i sztuka jako narzędzia animacji, są tematami drugiej edycji Akademii Miasta – kursu dla artystów, animatorów i aktywistów. Przez 4 weekendy grupa 25 uczestników będzie spotykać się z artystami, edukatorami i badaczkami miasta i prowadzić eksperymenty na miejskiej tkance. Na bezpłatny kurs można zgłaszać się do 15 października poprzez wypełnienie formularza. Trwa nabór.

„Po prostu skandal” – wykłady dr Doroty Semenowicz

Przyglądając się skandalom, które co rusz wybuchają w świecie kultury, wydaje się, że współczesną sztukę tworzą same „nowe pomysły i wynalazki”, oburzające dzieła geniuszy. Zapraszamy na trzy otwarte seminaria dr Doroty Semenowicz o skandalu.

„Etos awangardy” przywoła awangardowe praktyki wykorzystujące szok. Przy temacie „Skandal jako wydarzenie społeczne” wrócimy do pytań o tradycję narodowo-katolicką na przykładzie futurystycznych hec z początku XX wieku, przez „Apocalypsis cum figuris” po „Golgota Picnic” czy„Klątwę”. „Skandal uwewnętrzniony” to wyzwanie rzucone rozumowi, jako przykład posłuży spektakl „Sul concetto del Volto nel Figlio di Dio” Romea Castellucciego.

Projekt „Szkoła widza” realizowany przez Fundację Malta przy wsparciu finansowym Miasta Poznania. Projekt wspiera ruch Kultura Niepodległa.