Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

16 - 25/06/2017

fot. Laure Verbruggen
Galeriafot. Laure Verbruggen

Atelier dla Młodych Menedżerów Festiwali – program szkoleniowy powstały z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Festiwali (EFA) w ramach działalności Akademii Festiwalowej (ang. Festival Academy) odbywa się w Merano, wśród gości Michał Merczyński – dyrektor Malta Festival Poznań.

Europejskie Stowarzyszenie Festiwali (EFA) jest organizacją patronacką dla festiwali w Europie i na świecie, reprezentującą 100 festiwali, narodowe stowarzyszenia festiwali i sieci kulturalne z 40 krajów. EFA zapoczątkowało działanie Atelier dla Młodych Menedżerów Festiwali w 2006 roku; w 2014 roku Malta Festival Poznań był współorganizatorem Atelier w Poznaniu, po raz pierwszy w Polsce. W 2015 roku festiwal Malta otrzymał jako jedyny z Polski i jeden z dwunastu w Europie otrzymał Nagrodę EFFE dla wydarzeń wyznaczających festiwalowe trendy.

Profesjonalni menedżerowie przybliżą uczestnikom znaczenie komunikacji, produkcji, budżetu – kluczowych elementów z zakresu zarządzania festiwalem. Międzynarodowy wymiar Atelier ma służyć wspólnej refleksji dotyczącej roli festiwali w globalizującym się społeczeństwie.

„Przyszli menedżerowie festiwali, którzy wezmą udział w Atelier, staną się częścią stale rozrastającej się sieci absolwentów, poprzez którą poszerzać będą swoje poglądy i odkrywać nowe sposoby i modele współpracy” – mówi Kathrin Deventer, Członkini Rady Akademii Festiwalowej i Sekretarz Generalna EFA.

Atelier dla Młodych Menadżerów Festiwali skupia się na aspekcie artystycznym zarządzania festiwalem, co wyraża motto Atelier wyrażone przez dyrektora Festiwalu w Awinionie, Bernarda Faivre d’Arciera: “Prawdziwa rola festiwalu polega na wspieraniu artystów by mieli odwagę i by angażowali się w nowe projekty.”

“Atelier zapewnia przestrzeń do szkolenia i wymiany. Polega na formułowaniu doświadczeń i przekazywaniu wiedzy kolejnym pokoleniom twórców festiwali, koncentrując się z na tym, co stanowi samo sedno festiwalu sztuki – na sztuce i na artyście. Łączy ambitnych działaczy kultury z różnych krajów i przyczynia się do rozwoju sektora festiwali i kultury” – powiedział Koordynator Atelier, Hugo De Greef.