Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

16 - 25/06/2017

Galeria

Dlaczego Wojciech Wencel, a nie Joseph Conrad? Zmiany na listach lektur szkolnych budzą spory od lat, ale co z tego wynika? Ile jest w debacie ideologicznego zacietrzewienia, a ile rzetelnego namysłu nad systemem kształcenia? Czy szkolny kanon książek ma wpływ na to kim uczeń będzie w przyszłości? Czy dobrym obywatelem zostanie czytelnik „Pana Tadeusza”, czy „Harry’ego Pottera”? Niezależnie od tego, czy w szkole jest więcej, czy mniej Brunona Schulza lub Miłosza, czytelnictwo w Polsce nie rośnie. Może więc kanon lektur to przeżytek, wzorzec polskości poszukiwany przez wszystkie strony ideologicznych walk? Czy ważniejsze są lektury szkolne, czy po prostu – czytanie książek?

W debacie Kultury Niepodległej wezmą udział: Marcin Szopiński - nauczyciel, polonista w II LO w Chojnicach, Jarosław Klejnocki – Dyrektor Muzeum Literatury w Warszawie, wieloletni nauczyciel, pisarz oraz Agata Diduszko Zyglewska – współautorka książki "Szwecja czyta, Polska czyta". Spotkanie poprowadzi Anna Dziewit-Meller, pisarka, dziennikarka.

Zapraszamy 15 września, piątek od 19:30 do 20:30. Miejsce: Big Book cafe, Dąbrowskiego 81. Transmisja internetowa na profilu FB i kanale Youtube Kultury Niepodległej.