Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

16 - 25/06/2017

Malta Festival Poznan 2017 będzie odczarowywał Bałkany wyobrażone. Kuratorzy, Oliver Frljić i Goran Injac, w Idiomie „Platforma Bałkany / The Balkans Platform” pokażą publiczności współczesną sztukę, tworzoną przez artystów pochodzących z krajów byłej Jugosławii.

W programie znalazł się m.in.: spektakl Olivera Frljicia „Turbofolk”, nawiązujący do gatunku muzycznego łączącego disco i folk, popularnego w latach 90., kiedy w czasie wojny podsycał nacjonalizm; spektakl „The Republic of Slovenia”, wracający do czasów wojny na Bałkanach i działań politycznej mafii zamieszanej w Słowenii w nielegalny handel bronią czy performatywna prezentacja prac kolektywu Janez Janša.

Na finał planujemy plenerowy koncert kultowej, słoweńskiej grupy Laibach, po raz pierwszy w Polsce z projektem z orkiestrą oraz projekcjami multimedialnymi.

Serce festiwalu będzie biło na placu Wolności. W Generatorze Malta poza sceną muzyczną i teatralną, strefą relaksu i food trackami stanie symboliczny obiekt, stanowiący reprezentację muru. Postaramy się zrozumieć, dlaczego mury powstają — po to, aby jak najszybciej je zburzyć. Z różnych perspektyw będziemy przyglądać się konfliktowi. Stworzymy plac negocjowania Wolności. Do programu Generatora Malta włączymy projekty, wyłonione w drodze open calla „Wyobraź sobie mur” (warsztaty, performanse partycypacyjne, działania zmieniające widza w uczestnika).

Program festiwalu ogłosimy na konferencji prasowej Malta Festival Poznań 9 maja w Warszawie i 10 maja w Poznaniu.