Czym jest „wiara i niewiara” w życiu Polaków? Jak wierzący i niewierzący ze sobą rozmawiają? Czym jest doświadczenie wiary w Czechach, w kraju, w którym dwie trzecie społeczeństwa deklaruje ateizm? Czym jest wiara bez religii?
O kondycji duchowej Polaków, o zaangażowaniu w świat, o wrażliwości, międzyludzkiej solidarności i konieczności dialogu rozmawiać będziemy podczas najbliższych spotkań w ramach cyklu debat „Skacząc w wiarę”, których gospodarzem jest dominikanin, Ojciec Tomasz Dostatni. Rozmowy są wprowadzeniem do Idiomu „Skok w wiarę”, który będzie wiodącym tematem Malta Festival Poznań 2018.
Tematem spotkania z ks. Adamem Bonieckim będzie relacja wierzących i niewierzących. Czym jest „wiara i niewiara” w życiu Polaków? Czy polski katolik rozumie niewierzącego, i czy uznaje jego prawo do niewiary?
Rozmowie z Agnieszką Holland towarzyszyć będzie projekcja jej serialu „Gorejący krzew”. To opowieść o Janie Palachu, studencie, który w 1969 roku dokonał w Pradze samospalenia w imię walki z reżimem komunistycznym. Historia ta zyskuje nowy kontekst w obliczu bieżących wydarzeń w Polsce – historii Piotra S., który 19 października 2017 roku podpalił się pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie w akcie sprzeciwu wobec sytuacji politycznej w kraju. Wszystkie te ostateczne akty łączy wymiar osobistej, egzystencjalnej niezgody wobec niesprawiedliwości, przemocy i obojętności reprezentowanej przez polityków i bierne społeczeństwo.
Historia lubi takich bohaterów. Współczesność się ich boi. Bo co niby mamy z takim czymś robić my, zwykli, szarzy ludzie? Nie bardzo się chcemy budzić i być budzeni. Całkiem wygodnie się nam śpi – pisała kilka dni po tragicznym wydarzeniu w Warszawie Agnieszka Holland, „Ogień niszczy, ale też oświetla. Jak gniew”, OKO.press
Spotkanie z ks. Adamem Bonieckim, 29.11, g. 18:00, Aula Artis, wstęp wolny
Spotkanie z Agnieszką Holland, 7.12, g. 18:00, Kino Muza, obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne w kasach Kina Muza w dwóch pulach: 23 listopada oraz 4 grudnia