
27. Malta dobiegła końca. Wasza obecność na spektaklach, debatach i koncertach Idiomu Platforma Bałkany, zaprogramowanego przez Gorana Injaca i Olivera Frljicia, była dowodem na to, że ta wielowymiarowa podróż wiele mówiła także o Polsce i poszerzyła pole dyskusji, które wytwarza sztuka. Generator Malta stał się w tym roku placem Negocjowania Wolności za sprawą kuratorek: Joanny Pańczak, Agnieszki Różyńskiej i Zofii Nierodzińskiej i całego zespołu aktywistów. Tegoroczna „Malta” przyciągnęła 85 tysięcy widzów, którzy wzięli udział w blisko 300 wydarzeniach, stworzonych przez 580 artystów z Polski i zagranicy.
Miniona edycja była wyjątkowa także ze względu na solidarność, którą nam okazaliście w obliczu kryzysu finansowego, w jakim się znaleźliśmy. Przed finałowym koncertem Laibach Michał Merczyński, dyrektor Malta Festival Poznań, ogłosił, że udało nam się zebrać kwotę, która nie została wypłacona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach akcji prowadzonej na stronie wspieramkulture.pl zgromadziliśmy 307 090 złotych. Dziękujemy! Wspólnie pokazaliśmy, że widzom, artystom i wszystkim obywatelom nie można odebrać prawa do twórczości i wolności wypowiedzi. To Wy jesteście Ministrami Kultury!
Szczególne podziękowania kierujemy do Mariusza „Wilka” Wilczyńskiego, który zainicjował aukcję na rzecz festiwalu „Malta”. Na portalu charytatywni.allegro.pl nadal możecie licytować dary przekazane przez artystów i ludzi kultury, m.in. Adama Michnika, Borysa Lankosza, Jacka Dehnela, Jarosława Kozakiewicza, Krzysztofa Maternę, grupę Laibach, rodzinę Kulczyk, Romana Gutka, Grupę Twożywo i wielu, wielu innych. Niektóre z nich, m.in. kimono od Jana Peszka czy miniaturę pomnika Starego Marycha wylicytowaliśmy przed spektaklami na placu Wolności. Dziękujemy za Waszą obecność i wsparcie!