Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

16 - 25/06/2017

Galeria

Performatywny program Idiomu „Platforma Bałkany" uzupełniają projekcje filmów, wybranych przez kuratorów Malta Festival Poznań 2017. Na dziedzińcu Szkoły Baletowej przy ul. Gołębiej w Poznaniu zobaczymy unikatowe przykłady Jugosłowiańskiej Czarnej Fali – awangardowego nurtu w kinie krajów byłej Jugosławii w latach 60. i 70.

W programie znalazły się filmy jej głównego przedstawiciela, serbskiego reżysera Želimira Žilnika, m.in. Młode lata – opowieść o ludziach, którzy wzięli udział w studenckiej demonstracji w Belgradzie w 1968 r., satyrę antywojenną Dupa z marmuru czy Raj. Imperialistyczną tragikomedię o finansowym kryzysie wielonarodowej korporacji. Spotkanie z reżyserem 20 czerwca na dziedzińcu Szkoły Baletowej poprowadzi Jakub Majmurek.

Na festiwalu będzie można zobaczyć również filmy innych twórców tego nurtu: uznawanego za surrealistę, anarchistę i satyra współczesności Dušana Makavejeva; Aleksandra Petrovicia, Živojina Pavlovicia oraz przedstawicieli czeskiej szkoły filmowej w Jugosławii Rajko Grlicia i Gorana Markovicia.

W oczekiwaniu na koncert Laibacha zapraszamy na pokazy dokumentów z życia grupy. Jednym z nich jest nigdy wcześniej nieprezentowany w Polsce Liberation Day. Na kilka tygodni przed polską premierą filmu na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty poznamy kulisy pobytu Laibacha w Korei Północnej – w kraju, który na co dzień strzeże swoich obywateli przed kulturą Zachodu. Z kolei film Divided States of America przybliży nam trasę koncertową zespołu w 2004 r., bezpośrednio po wyborach prezydenckich, które wygrał G. W. Bush.

Wyjątkowo zapowiada się także, wyselekcjonwany z tegorocznego programu Docs Against Gravity, pokaz filmu dokumentalnego Obcy w raju, który odbędzie się w  opuszczonej hali Dworca Poznań Główny. Temat migrantów i ich oczekiwania na azyl spotka się tu ze wspomnieniami z podróży wielu poznaniaków. Na placu Wolności również zobaczymy filmy poruszające tematykę uchodźczą (m.in. nagrodzony Złotym Niedźwiedziem Fuocoammare. Ogień na morzu, czy prezentowany na Sundance Dobry listonosz)

W programie „Malty” znalazł się także przegląd twórczości Andrieja Tarkowskiego – pierwszy w Polsce pokaz cyfrowych wersji jego filmów. W Kinie Muza obejrzymy wspólnie serial Artyści. Będziemy też dyskutować. 18 czerwca spotkamy się z twórcami serialu „Artyści”, a 21 czerwca porozmawiamy z Jerzym Illgiem i Tadeuszem Sobolewskim o twórczości Tarkowskiego.