Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

16 - 25/06/2017

fot. Maciej Zakrzewski
Galeriafot. Maciej Zakrzewski

 „Platforma Bałkany” prowokuje do rozmowy. Tegoroczne Forum będzie miejscem, gdzie wspólnie z twórcami, badaczami kultury, filozofami i publicystami zastanowimy się nad współczesną rzeczywistością społeczno-polityczną.

Reżyserskie strategie tłumaczenia bałkańskiej tożsamości przedstawią kuratorzy tegorocznego Idiomu – Oliver Frljić i Goran Injac. Spotkanie na placu Wolności będzie okazją do wysłuchania ich osobistych historii i sposobów analizowania historii regionu, z którego się wywodzą. Tematem Bałkanów, jako przedmurza Europy zajmiemy się z kolei podczas spotkania „Wstyd i duma Europy Wschodniej”, w którym wezmą udział: Konstanty Gebert, Magdalena Koch i Joanna Tokarska-Bakir. Wielogłosowa będzie także dyskusja o roli państwa, narodu i obywatela we współczesnej Polsce oraz o wspólnej literaturze krajów środkowoeuropejskich. O różnicy między doświadczeniem migracji i uchodźctwa porozmawiamy m.in. z szefową polskiego oddziału Amnesty International – Draginją Nadażdin, a o źródłach agresji z jednym z najbardziej znanych polskich terapeutów i psychiatrów – Bogdanem de Barbaro. Przyjrzymy się również pracy dokumentalisty filmowego – Agnieszka Arnold opowie, jak być świadkiem, czyli jak relacjonować wydarzenia, które po latach wciąż budzą wielkie emocje.

Rozmowy na placu Wolności rozpoczniemy od spotkania Przemysława Czaplińskiego z Adamem Michnikiem wokół książki „Ksiądz pana wini, pan księdza, a nam prostym zewsząd nędza. Czyli rozmowy między Panem, Wójtem i Plebanem ciąg dalszy”, która jest zapisem rozmowy redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” z ks. Józefem Tischnerem.

Ostatnim akordem Forum będzie dyskusja Neofaszyzm i jego granice. O współczesnych odmianach faszyzmu porozmawiamy z: Moniką Bobako, Iwoną Kurz, Borisem Budenem, Dragan Markoviną i Przemysławem Wielgoszem.