Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

16 - 25/06/2017

fot. M. Zakrzewski
Galeriafot. M. Zakrzewski

Mauro Pallotta, tworzący pod pseudonimem Maupal, jeden z najciekawszych twórców włoskiego streetartu, przyjechał do Poznania, gdzie w ciągu tygodnia stworzy unikatowy mural przy ul. Nowowiejskiego.

Maupal od kilku lat komentuje aktualne kwestie społeczno-polityczne tworząc murale. Największą sławę przyniosły artyście obrazy z wizerunkiem papieża Franciszka. Pierwszy portret, namalowany i naklejony na jednym z murów w Rzymie w 2014 roku, przedstawia papieża lecącego w pozie Supermana. W 2016 roku w sąsiedztwie placu św. Piotra, przedstawił papieża Franciszka, który stoi na drabinie i maluje pędzlem na ścianie grę w kółko i krzyżyk, kółko zamienił na „pacyfkę”. Choć po kilku godzinach usunęły go służby komunalne, w pamięci miasta, internautów i turystów obraz utrwalił się na stałe – od niedawna dostępne są koszulki przedstawiające Franciszka w roli Superpope. O Maupalu zrobiło się głośno na arenie międzynarodowej.

Poznański radny Marek Sternalski wpadł na pomysł, by zaprosić Włocha do stolicy Wielkopolski. Przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz nawiązał kontakt z Maupalem, a artysta wyraził chęć odwiedzenia Poznania. Fundacja Malta została zaproszona do opieki nad projektem Maupala. Wiosną artysta przyjrzał się z bliska miejskim przestrzeniom i zadecydował, że mural powstanie przy ul. Nowowiejskiego. Zakończenia prac możemy spodziewać się pod koniec tygodnia.

ZOBACZ zdjęcia z powstawania muralu.

Wydarzeniem towarzyszącym wizycie Maupala będzie niedzielny spacer (1.10) z przewodniczką śladem poznańskich murali na Starym Mieście. Zobaczymy dzieła stare – pozostałości po epoce PRL-u, jak i najnowsze powstałe w ostatnim czasie m.in. w ramach festiwalu Outer Spaces.

Spacer zakończymy w Fundacji Malta, do której zapraszamy o godz. 18:00 na otwarte spotkanie z Mauro Pallottą oraz kawę i ciastka. Będzie to wyjątkowa okazja do zabrania głosu w sprawie wielkoformatowej pracy artysty.

Start spaceru przy muralu Kenora, ul. Grobla 18, 1.10, godz. 16:00
Spotkanie w Fundacji Malta, ul. Ratajczaka 44, 1.10, godz. 18:00

Projekt i wizyta Mauro Pallotty finansowana jest ze środków Miasta Poznania. Partnerem wydarzenia jest firma Remmers.