Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

16 - 25/06/2017

fot. Tine Declerck
Galeriafot. Tine Declerck

La Biennale di Venezia (biennale sztuki współczesnej) nagrodziło Złotym Lwem amerykańską tancerkę i choreografkę Meg Stuart za całokształt twórczości w dziedzinie tańca. Artystka wraz z Damaged Goods prezentowała spektakl „Built to Last” podczas Malta Festival Poznań 2013 na zaproszenie kuratora Idiomu „oh man, oh machine / człowiek – maszyna” Romea Castellucciego.

Meg Stuart została nagrodzona Złotym Lwem za „opracowanie nowego języka i nowej metody (…) współpracę z artystami pracującymi w różnych dyscyplinach i poruszania się między tańcem a teatrem. Poprzez improwizację (podstawowy aspekt jej praktyki) Stuart zbadała stany fizyczne i emocjonalne oraz wspomnienia o nich. Szukając coraz to nowych kontekstów i nowych terytoriów do zbadania, jej praca nieustannie na nowo definiuje siebie”.

Meg Stuart jest choreografką i tancerką mieszkającą i pracującą w Brukseli oraz Berlinie. Współpracowała z reżyserami teatralnymi, aktorami, kompozytorami i artystami sztuk wizualnych, takimi jak: Hahn Rowe, Christoph Marthaler, Doris Dziersk i Philipp Gehmacher. Wraz ze swoim zespołem Damaged Goods, mającym siedzibę w Brukseli, stworzyła ponad 20 produkcji od solo, po wielkie choreograficzne spektakle oraz projekty i instalacje site-specific. Jej prace gościły w wielu teatrach na arenie międzynarodowej oraz były prezentowane podczas Documenta X (1997) w Kassel i Manifesta7 (2008) w Bolzano. Meg Stuart otrzymała Bessie Award za dorobek artystyczny (2008), Flemish Culture Prize w kategorii sztuki performatywne (2008) oraz niemiecką Nagrodę Konrada Wolfa (2012).

Nagrodę Złotego Łwa za całokształt twórczości z dziedzinie taniec otrzymali do tej pory Merce Cunningham (1995), Carolyn Carlson (2006), Pina Bausch (2007), Jirí Kylián (2008), William Forsythe (2010), Sylvie Guillem (2012), Steve Paxton (2014), Anne Teresa De Keersmaeker (2015), Maguy Marin (2016) i Lucinda Childs (2017). Srebrny Lew (2018) został przyznany tancerce i choreografce Marlene Monteiro Freitas z Cape Verde.

Wręczenie nagrody odbędzie się 22 czerwca na otwarciu 12. Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego (12th International Festival of Contemporary Dance of the Biennale di Venezia). Z tej okazji Meg Stuart i Damaged Goods powtórzą „Built to Last” (2012), spektakl prezentowany na Malta Festival Poznań 2013.