Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

16 - 25/06/2017

fot. Maciej Zakrzewski
Galeriafot. Maciej Zakrzewski

Ruszyła budowa Generatora Malta na placu Wolności. Już za cztery dni w samym centrum Poznania będziecie mogli zanurzyć się w maltańskim świecie muzyki, teatru, odpoczynku i dobrego jedzenia! W Generatorze Malta pojawią się drzewa, wielofunkcyjna mała architektura służące do zabawy, wypoczynku i spotkań, scena muzyczna i strefa warsztatowa oraz tegoroczna nowość – food trucki.

Plac Wolności będzie tętnił życiem od rana do późnej nocy. Przedpołudniem zapraszamy na Rozruchy, m.in. jogę i tai chi, niedzielne śniadania i warsztaty dla najmłodszych festiwalowiczów. Przez resztę dnia Generator Malta zapełni Wasz czas działaniami artystycznymi i spotkaniami wokół Idiomu „Platforma Bałkany”.

Punktem odniesienia wielu działań na placu będzie trzydziestometrowy mur. „Pragniemy zrozumieć, dlaczego mury powstają, po to, aby jak najszybciej je zburzyć” – mówią kuratorki Generatora Malta, Zofia Nierodzińska, Agnieszka Różyńska i Joanna Pańczak. Wraz z zaproszonymi rysownikami, komiksiarzami, ale też przechodniami stworzymy na nim rysunkową opowieść o wspólnocie. W ramach Otwartych Neg(ocj)acji udostępnimy wszystkim pędzle i mazaki do rozrysowania swoich racji. Mur stanie się też dźwiękowym pomnikiem stworzonym z Głosów bez paszportu, które zbieraliśmy przez kilka miesięcy w rodzimych językach osób z doświadczeniem migracji. W ramach cyklu Human Mic artyści i aktywistki z różnych stron świata m.in. Wietnamu, Niemiec, Kurdystanu i Białorusi podzielą się swoim doświadczeniem murów i granic, czyniąc prywatne – publicznym, w formie monodramów lub wykładów performatywnych. Zofia i Katarzyna Małkowicz zaproszą uczestników swoich warsztatów do zajęcia się murem Od kuchni strony, a grupa Pínk, Yellow & Bläck postawi długi na 30 metrów Tunel zależności. Tematykę uchodźczą poszerzą także pokazy filmów, m.in.: nagrodzony Złotym Niedźwiedziem i nominowany do Oscara Fuocoammare. Ogień na morzu czy prezentowany na Sundance Dobry listonosz.

Na placu Wolności powstanie przestrzeń warsztatowa wymarzona do przeżywania dziecięcej frajdy, a w niej: regał z bajami, wieszak z ubraniami do przebierania, gry wielkoformatowe, tipi, baldachim i jeszcze kilka niespodzianek. Strefa Wolno Dzieciom będzie otwarta codziennie w g. 11-19. Dla wielu działań dziecięcych będzie to jednak tylko baza wypadowa, a cały plac stanie się dla nich polem gry do negocjowania terytorium.

Po zmroku Generator Malta będzie należał do aktorów i muzyków. Maltańskiej publiczności swoje monodramy zaprezentują: Danuta Stenka, Mirosława Żak, Jan Peszek, Mariusz Bonaszewski i Maciej Buchwald. W pozostałe wieczory koniecznie wybierzcie się na koncerty zespołów: Żelazne Waginy, Tymon & The Tranisistors, Dylan.pl, czy Dr Misio.

W weekendowe wieczory zapraszamy na Silent Disco, bez których trudno sobie wyobrazić festiwal. W nocy 17/18 czerwca do zabawy porwą nas Michał Nogaś, Agnieszka Obszańska i Agnieszka Szydłowska, czyli uwielbiany przez poznaniaków NOS.