Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

16 - 25/06/2017

fot. M. Zakrzewski
Galeriafot. M. Zakrzewski

25 września na Zamku Królewskim w Warszawie odbyło się wręcznie nagród imienia Cypriana Kamila Norwida artystom tworzącym na Mazowszu za wybitne dzieło, bądź kreację, powstałe w danym roku kalendarzowym w czterech kategoriach: literatura, muzyka, sztuki plastyczne, teatr.

W dziedzinie muzyki nagrodę odebrał kompozytor, muzyk, klarnecista Paweł Mykietyn za operę „Czarodziejska góra”, której prezentacja odbyła się w 2016 r. podczas festiwalu Warszawska Jesień. Opera powstała z inicjatywy i miała światową premierę na 25. Malta Festival Poznań.

„Czarodziejska góra” jest koprodukcją Malta Festival Poznań, Krakowskiego Biura Festiwalowego i Programu II Polskiego Radia. Premiera znakomicie przyjętej przez krytyków opery odbyła się w czerwcu 2015 roku. „Czarodziejska góra” znalazła się na szczytach rankingów kulturalnych 2015 roku, m.in. radiowej Trójki, portalu Culture.pl, portalu O.pl, „Polityki”, „Gazety Wyborczej” i dziennika „Polska”. Wcześniej spektakl przyniósł Nagrodę im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera sezonu Andrzejowi Chyrze. Paweł Mykietyn, kompozytor opery, otrzymał w minionym roku prestiżowe: Nagrodę Specjalną miesięcznika „Teatr” oraz Koryfeusza Muzyki Polskiej 2015 w kategorii „Osobowość Roku”. Barbara Kinga Majewska, odtwórczyni roli Kławdii, znalazła się natomiast w trójce nominowanych do Paszportu „Polityki” w kategorii „Muzyka Poważna”.

Twórcami opery „Czarodziejska góra” są kompozytor Paweł Mykietyn, z librettem Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, w reżyserii Andrzeja Chyry i ze scenografią Mirosława Bałki.