
Blokowiska oraz architektura i sztuka jako narzędzia animacji, są tematami drugiej edycji Akademii Miasta – kursu dla artystów, animatorów i aktywistów. Przez 4 weekendy grupa 25 uczestników będzie spotykać się z artystami, edukatorami i badaczkami miasta i prowadzić eksperymenty na miejskiej tkance. Na kurs można zgłaszać się do 15 października poprzez wypełnienie formularza.
WYPEŁNIJ ZGŁOSZENIE DO Akademii Miasta
Akademia Miasta to projekt realizowany przez Fundację Malta w ramach programu „Szkoła widza”, przy wsparciu finansowym Miasta Poznania.
O czym?
Każdy weekend Akademii pozwoli uczestnikom poznać inne zagadnienia i przetestować nowe narzędzia pracy, podczas praktycznych warsztatów oraz spotkań z lokalnymi artystami i aktywistkami. Odbędą się też pokaz filmów oraz wykłady o modernistycznej architekturze i życiu między blokami.
Bloki z wielkiej płyty to efekt współpracy architektów, urbanistów i socjologów, którzy od lat 30-tych projektowali nie tylko przestrzeń, ale regulowali zachowania użytkowników i tworzyli nową kulturę miejską. Wielkie osiedla miały stać się fabryką sztucznie wytworzonych powiązań między ludźmi oraz między ludźmi i ich otoczeniem. Jak funkcjonują dziś, kiedy wciąż służą milionom mieszkańców i mieszkanek. W Polsce ok. 10 mln osób (1/4 populacji kraju) mieszka w blokach. My przyjrzymy się potencjałom osiedli na Ratajach (jednym z największych w Polsce blokowisk), gdzie znajduje się ok. 30 tys. mieszkań. W ramach Akademii Miasta będziemy uczyć się jakimi narzędziami w tych miejscach działać, aby spotykać ze sobą mieszkańców oraz wprowadzić ludzki wymiar w te olbrzymie przestrzenie. Będziemy się przyglądać społeczności, eksplorować budynki i miejsca publiczne oraz badać jak architektura i historia wpływają na dzisiejszych lokatorów.
Tematy i terminy zjazdów
21-22.10 „Diagnozowanie i projektowanie działań animacyjnych”
4-5.11 „Architektura i dizajn jako narzędzia animacji”
25-26.11 „Sztuka społecznie zaangażowana jako narzędzie wymiany”
9.12 Podsumowanie i wręczenie dyplomów ukończenia kursu
Jakimi metodami?
Efektem dwumiesięcznej, wspólnej pracy uczestników i uczestniczek będą projekty miejskich działań społeczno-artystycznych. Tworzeniu projektów podporządkowany będzie program edukacyjny, nastawiony przede wszystkim na zajęcia praktyczne, działania w terenie i wymianę doświadczeń między uczestnikami. Zadaniem spotkań teoretycznych z badaczami miast będzie uzupełnianie wiedzy z zakresu architektury i życia społecznego na osiedlach z wielkiej płyty, a co za tym idzie, dostarczenie tematów dla przygotowywanych projektów. Wspólnie będziemy analizować różne sposoby badania, opisywania, poznawania, odkrywania i oswajania osiedlowych mikro-światów. Nowością tej edycji Akademii będzie stała opieka merytoryczna nad projektami i procesem grupowym.
Dla kogo?
Akademia Miasta jest programowana z myślą o wszystkich zainteresowanych tworzeniem i realizacją społeczno-artystycznych projektów miejskich, kierowanych do lokalnych społeczności. Zapraszamy zarówno studentów i absolwentki kierunków artystycznych i humanistycznych, jak i miejskich aktywistów, animatorki, architektów i urbanistki. Zachęcamy także osoby spoza tego grona, zainteresowane miejskimi działaniami. Wasze odmienne doświadczenia mogą się okazać najbardziej unikatowe.
Jak wziąć udział?
Do Akademii Miasta przyjmiemy 25 osób. Rekrutacja odbywa się na podstawie formularza zgłoszeniowego. Udział w zajęciach jest bezpłatny. W czasie warsztatów przewidziane są lunche i przerwy kawowe, za które opłata wynosi 150,00 zł łącznie. Ponadto każdy może wziąć udział w otwartym wykładzie i pokazie filmowym w ramach Akademii.
WYPEŁNIJ ZGŁOSZENIE DO Akademii Miasta
Nabór trwa do 15 października. Wyniki ogłosimy 16 października. Wypełniony formularz prosimy przesłać zapisy@malta-festival.pl
Czy absolwenci otrzymają certyfikat ukończenia?
Wszyscy uczestnicy, którzy wspólnie z grupą przygotują prototyp miejskiego projektu otrzymają certyfikat ukończenia Akademii Miasta. Zakładamy też możliwość realizacji wybranego prototypu w ramach Malta Festival Poznań 2018.
Dlaczego Akademię Miasta organizuje Fundacja Malta?
Malta Festival Poznań od 27 lat zamienia przestrzeń publiczną w miejsce spotkań ludzi i realizacji działań artystycznych. Od pięciu lat w ramach festiwalu prowadzimy artystyczno-społeczny program Generator Malta. Zainicjowaliśmy działania w kilku ogrodach społecznościowych i zrealizowaliśmy kilkadziesiąt projektów artystycznych w przestrzeni publicznej, dedykowanych miastu i jego obywatelom. Podczas Akademii Miasta chcemy dzielić i wymieniać się doświadczeniami i wiedzą.
Projekt SZKOŁA WIDZA wspiera ruch Kultura Niepodległa.