Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

16 - 25/06/2017

Ojciec Tomasz Dostatni
GaleriaOjciec Tomasz Dostatni

W co wierzymy i czy można wyobrazić sobie pełne życie bez wiary? Czy wiara musi wiązać się z religią? Jak zadawać pytania o sens i odważyć się definiować go niezależnie od gotowych ideologii i doktryn? Gdzie szukają na nie odpowiedzi artyści i filozofowie? Co łączy wiarę z podejmowaniem ryzyka i wolnością? Czy może ona być także świadomym gestem opowiedzenia się wobec rzeczywistości społeczno-politycznej?

Zapraszamy na cykl rozmów „Skacząc w wiarę”, których gospodarzem jest Dominikanin, Ojciec Tomasz Dostatni. Co miesiąc, od października 2017 do maja 2018 będziemy spotykać się m.in. w Fundacji Malta z artystami, filozofami i duchownymi. Wśród gości m.in. Olga Tokarczuk, Agnieszka Holland, ks. Adam Boniecki.

Pierwsze spotkanie z Olgą Tokarczuk 23 października o g. 18:00 w Fundacji Malta. Wstęp wolny.

Punktem wyjścia do spotkania będzie powieść Olgi Tokarczuk Księgi Jakubowe (2014). Jej tematem jest proces asymilacji Żydów i portret frankistów – heretyckiej sekty judaistycznej, która funkcjonowała w Polsce w drugiej połowie XVIII wieku. Członkowie tego ruchu religijno-społeczno-politycznego chcieli być obywatelami Rzeczpospolitej na równych prawach. Jak dziś rozumiemy religijny synkretyzm i asymilację? Czy w obrębie religii możliwa jest emancypacja, czy też koniecznym i nieprzekraczalnym punktem odniesienia – w islamie, judaizmie czy chrześcijaństwie – jest ortodoksja?

Debaty są wprowadzeniem do Idiomu „Skok w wiarę”, który będzie wiodącym tematem Malta Festival Poznań 2018. Jego program przygotują Grace Ellen Barkey, Jan Lauwers i Maarten Seghers z belgijskiego kolektywu Needcompany.

Organizator wspiera ruch Kultura Niepodległa.