Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

16 - 25/06/2017

źródło: POKOT, SF TOR, fot. Robert Pałka
Galeriaźródło: POKOT, SF TOR, fot. Robert Pałka

Agnieszka Holland została nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem za swój najnowszy film „Pokot”. Otwierał on tegoroczne Berlinale i został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność i krytyków. Festiwalowe jury wyróżniło film za "otwieranie nowych perspektyw w sztuce filmowej".

– Żyjemy w bardzo trudnych czasach – mówiła ze sceny Berlinale Palast reżyserka. – Potrzebujemy nowych perspektyw i odważnych filmów, które dotykają tematów ważnych dla naszej planety. Cieszę się, że właśnie Nagrodą im. Bauera doceniono film, w którym postanowiłam wyjść ze swojej strefy komfortu.

Holland mierzyła się bowiem z niełatwą materią. Powieść Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, na podstawie której powstał scenariusz filmu, opowiada historię Janiny Duszejko, obrończyni zwierząt, kochającej przyrodę, ale nierozumianej i spychanej na społeczny margines. W role czarnych bohaterów wchodzą tu myśliwi.

Srebrnego Niedźwiedzia polski film otrzymał trzeci rok z rzędu. Przed rokiem nagrodzono „Zjednoczone stany miłości” Tomasza Wasilewskiego, dwa lata temu – „Body/Ciało” Małgorzaty Szumowskiej.