Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

16 - 25/06/2017

źródło CNS  / fot. Carol Glatz
Galeriaźródło CNS / fot. Carol Glatz

Mauro Pallotta, tworzący pod pseudonimem Maupal, jeden z najciekawszych twórców włoskiego streetartu, stworzy w Poznaniu unikatowy mural. Od kilku lat artysta komentuje najbardziej aktualne kwestie społeczno-polityczne w przestrzeniach miejskich, tworząc murale. Największą sławę przyniosły artyście obrazy z wizerunkiem papieża Franciszka. Pierwszy portret, namalowany i naklejony na jednym z murów w Rzymie w 2014 roku, przedstawia papieża lecącego w pozie Supermana.

W 2016 roku w sąsiedztwie placu św. Piotra, przedstawił papieża Franciszka, który stoi na drabinie i maluje pędzlem na ścianie grę w kółko i krzyżyk, kółko zamienił na 'pacyfkę'. Choć po kilku godzinach usunęły go służby komunalne, w pamięci miasta, internautów i turystów obraz utrwalił się na stałe. O Maupalu zrobiło się głośno na arenie międzynarodowej.

Poznański radny Marek Sternalski wpadł na pomysł, by zaprosić Włocha do stolicy Wielkopolski. Przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz nawiązał kontakt z Maupalem, a kiedy artysta wyraził wstępną wolę odwiedzenia Poznania, wiceprezydent Mariusz Wiśniewski zlecił przedstawienie Piotrowi Libickiemu, plastykowi miejskiemu kilku lokalizacji, głównie w Śródmieściu. Fundacja Malta została zaproszona do zorganizowania wizyty Maupala w Poznaniu.

Chcielibyśmy pokazać mu miasto, opowiedzieć o jego historii, aktualnych wydarzeniach i tożsamości, a także o poznańskim street arcie. Planujemy zorganizować 22 marca otwarty dla poznaniaków spacer, w ramach którego spojrzymy na sztukę w przestrzeni publicznej, głównie murale, jako istotny element naszego miejskiego krajobrazu. W siedzibie Fundacji Malta 23 marca odbędzie się otwarte spotkanie z artystą, na którym opowie poznaniakom o swojej autorskiej technice malarskiej na stalowej wełnie oraz doświadczeniach przy tworzeniu murali. Liczymy, że artysta będzie chciał skomentować wspólnie oglądane wielkoformatowe prace w Poznaniu.

Szczegóły wizyty Maupala w Poznaniu niebawem na naszej stronie i FB.