Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

16 - 25/06/2017

Drodzy Przyjaciele Kultury,

trwa zbiórka funduszy na Malta Festival Poznań 2017. Początkowo wyznaczyliśmy próg kwoty, o którą prosiliśmy na poziomie 50 000 zł. Liczyliśmy na to, że pomimo wcześniejszych medialnych zapowiedzi, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wywiąże się z umowy i przekaże nam przyznane 300 000 zł dofinansowania. Niestety 9 czerwca prof. Piotr Gliński, Minister Kultury, wydał oświadczenie, w którym jasno deklaruje, że nie przekaże tych środków. W związku z tym postanowiliśmy podwyższyć kwotę, na którą złożą się składki wszystkich tych, którym los Festiwalu Malta nie jest obojętny.

Uważamy, że w demokratycznym kraju, jakim jest Polska każdy ma prawo zadecydować, z jaką sztuką chce się konfrontować i wyrażać na jej temat swój własny sąd. Każdy ma także podstawy oczekiwać od przedstawiciela państwa respektowania tego prawa.

Drodzy Przyjaciele,

podczas 27. Edycji Malta Festival Poznań której planujemy 290 wydarzeń, na które wstęp jest w większości wolny. Stworzymy okazję do zetknięcia się z twórczością 580 twórców i aktywistów z 20 krajów. Wspólnie będziemy poruszać się po „Platformie Bałkany” z artystami, którzy wywodzą się z obszaru byłej Jugosławii i krytycznie przyglądają się współczesnej Europie. Po raz kolejny uśpiony na co dzień plac Wolności zamienimy w tętniący życiem od rana do nocy Generator Malta. [ZOBACZ WIDEO PLATFORMA BAŁKANY]

Chcemy, żeby tegoroczna edycja kontynuowała 27-letnią tradycją festiwalu: była wydarzeniem otwartym na różnorodność i dialog poprzez sztukę; miejscem spotkania 70 000 widzów i najważniejszych twórców światowego teatru (w poprzednich latach na festiwalu „Malta” występowali tacy artyści, jak: Romeo Castellucci, Tim Etchells, Pippo Delbono, Forced Entertainment, Rimini Protokoll, Michael Nyman, Elvis Costello, Portishead i inni).

Potrzebujemy Was, żeby tak się stało.

Festiwal Malta do tej pory mógł liczyć na finansowe wsparcie państwowych i samorządowych instytucji. W zeszłym roku podpisaliśmy umowę z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dotację w wysokości 300 tysięcy złotych na organizację tegorocznej edycji. Wicepremier i Minister Kultury, prof. Piotr Gliński własnoręcznym podpisem zaakceptował założenia programu i nazwiska kuratorów: Olivera Frljicia i Gorana Injaca. Pomimo tego od kilku miesięcy prof. Piotr Gliński informuje opinię publiczną, że ze względu na osobę kuratora Festiwalu, Olivera Frljicia, wstrzyma przekazanie dotacji przyznanej Malcie. [Poznajcie fakty]

Brak kilkuset tysięcy złotych zaplanowanych w budżecie organizacji non-profit – jaką jest Fundacja Malta organizująca Malta Festival Poznań – na etapie zaawansowanych przygotowań do festiwalu jest bardzo odczuwalny. Dlatego zapraszamy Was do włączenia się w akcję crowdfundingową na rzecz Malta Festival Poznań 2017. Mamy nadzieję, że z Waszą pomocą zorganizujemy festiwal w zaplanowanym kształcie. Każdy gest solidarności będzie nas mobilizował do dalszej pracy. Otrzymane od Was fundusze przekażemy na produkcję działań Generatora Malta na placu Wolności w Poznaniu.

Jeżeli nie są Ci obce takie wartości jak: wolność, tolerancja, kreatywność i odpowiedzialność za świat, w jakim żyjemy, zachęcamy: ZOSTAŃ MINISTREM KULTURY. PRZYZNAJ SWOJĄ DOTACJĘ.

Akcja powstała w serwisie wspieramkulture.pl jako kolejny gest solidarności z festiwalem „,Malta” i jest odpowiedzią na niepokojące zapowiedzi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o wstrzymaniu dotacji dla festiwalu. Wcześniej znany polski animator i rysownik Mariusz Wilczyński zainicjował aukcję na rzecz „Malty”. Na jego apel odpowiedziało już ponad 50 artystów i ludzi kultury, którzy przekazują na licytację dzieła sztuki i cenne przedmioty.