Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

16 - 25/06/2017

BYŁE KINO OLIMPIA

ul. Grunwaldzka 22, III piętro

Dawne kino „Olimpia” znajdowało się na narożniku ulicy Grunwaldzkiej i Matejki po południowej stronie. Do 1945 roku stała tu willa - dom Nazarego Kantorowicza, w okresie międzywojennym mieszczący dyrekcję Pewuki (Powszechnej Wystawy Krajowej). Na miejscu domu Kantorowicza po wojnie wybudowano modernistyczny budynek Domu Kultury Milicji Obywatelskiej. W tym budynku w 1957 roku zaczęło działać Kino Olimpia, które istniało do 2004 roku. A jeszcze w roku 1998 kino przeszło generalny remont.

Po likwidacji kina – przez kilka lat znajdował się tu teatr Viva (rewia), potem Wydział Prawa i Administracji Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji, a teraz miasto ma zamiar ulokować tu Teatr Muzyczny. Dzisiaj jest to „zapyziały” budynek wymagający wiele remontu i dodatkowo oszpecony odblaskowymi, pomarańczowymi reklamami.

Jan Skuratowicz i Leszek Szurkowski w książce „Secesja w architekturze Poznania” piszą:

Na narożniku ulic Grunwaldzkiej i Matejki do 1945 roku wznosiła się jedna z najwspanialszych secesyjnych willi: dom Nazarego Kantorowicza, w okresie międzywojennym mieszczący dyrekcję Pewuki (Powszechnej Wystawy Krajowej). Wtedy w tym miejscu zaczynała się najważniejsza dzielnica nowego miasta, pełna wspaniałych willi i kamienic. Stąd chyba wszystko się zaczęło, by kontynuować dzieło nowego formowania miasta przez zespół Johowa i okolice placyku przy ulicy Wyspiańskiego.