Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

16 - 25/06/2017

fot. M. Zakrzewski
Galeriafot. M. Zakrzewski

Wydarzeniem towarzyszącym wizycie włoskiego artysty Mauro Pallotty, tworzącego pod pseudonimem Maupal był niedzielny spacer (1.10.2017) z przewodniczką Anką Adamowicz śladem poznańskich murali na Starym Mieście. Zobaczyliśmu dzieła stare – pozostałości po epoce PRL-u, jak i najnowsze powstałe w ostatnim czasie m.in. w ramach festiwalu Outer Spaces.

Spacer zakończyliśmy w Fundacji Malta spotkaniem z Mauro Pallottą i rozmową o jego najnowszej pracy – muralu przy ul. Nowowiejskiego zrealizowanej na zaproszenie Miasta Poznania. Fundacja Malta była opiekunem wydarzenia.

To moja największa praca w życiu. Cieszę się, że mogłem ją zrealizować tu, w Poznaniu. To miasto wyjątkowe na kulturalnej mapie Polski, bardzo otwarte i różnorodne. Nadałem pracy tytuł "The Thin Wire". Lina, którą kobieta zszywa rozdartą flagę jest bardzo cienka, może się w każdej chwili zerwać. Trzeba wiele energii i determinacji, ale też wrażliwości, by udało się połączyć to, co dziś podzielone. Wierzę, że właśnie dzięki sile kobiet to jest możliwe. Dostrzegam wiele analogii między Włochami a Polską, sytuacja kobiet jest dla mnie bardzo ważna. Wiele osób pytało mnie, dlaczego czerwona część flagi dominuje na muralu. Chciałem nadać jej jeszcze jedno znaczenie. Dzięki temu zabiegowi przypomina kurtynę teatralną. Wiele się za nią kryje, a co dokładnie, to już zostawiam Państwu do interpretacji. 
Mauro Pallotta