Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

16 - 25/06/2017

Widok na os. Orła Białego, Stare Żegrze, Armii Krajowej, Bohaterów II Wojny Światowej / fot. wikipedia
GaleriaWidok na os. Orła Białego, Stare Żegrze, Armii Krajowej, Bohaterów II Wojny Światowej / fot. wikipedia
  • Praca na miejscu. Ćwiczenie z praktyki społeczno-artystycznej

    Arek Pasożyt, Marcin Zalewski

    Dwudniowy proces warsztatowy pomiędzy blokami z wielkiej płyty zakłada radykalne otwarcie się na potrzeby czy postulaty mieszkańców i użytkowników dzielnicy Rataje. Podczas zajęć podjęta zostanie problematyka antropologii zaangażowanej wraz z bagażem etycznych i tożsamościowych uwikłań. Proces aktywnego bycia w terenie i oddania się codziennym praktykom ratajskiego otoczenia, będzie miał na celu wypracowanie zbioru interwencji i działań artystycznych osadzonych we wspólnej przestrzeni urbanistycznej. Materia (lub forma) intensywnej pracy na miejscu, nagromadzenie oraz otwarcie na mieszkańców ma przekroczyć swego rodzaju barierę komunikacyjną. Pozwoli to otworzyć kanał transmisji wiedzy, praktyk, intuicji i potrzeb, który daje nadzieję na pozytywny program sztuki zaangażowanej społecznie.

    Prowadzenie:
    Arek Pasożyt – artysta, animator. Sformułował „Manifest Pasożytnictwa” w 2010 roku przedstawiający ideę jego działań jako artysty-pasożyta. Żył pasożytując przez cztery lata w kilkunastu instytucjach kultury. Działania te przerodziły się w krytykę statusu artysty w społeczeństwie i z czasem zaczął realizować tzw. projekty żywicielskie, głównie w przestrzeni publicznej. Pracował z grupami społecznymi określanymi jako „pasożyty społeczne”: Romami, z osobami długotrwale bezrobotnymi, doświadczającymi bezdomności czy wykluczenia. Członek kolektywu Grupa nad Wisłą.

    Marcin Zalewski – antropolog kultury, dziennikarz. Współprowadzi Fundację Wybudowania, która w swoich działaniach łączy zainteresowanie krajobrazem, architekturą i kulturą Polski pozawielkomiejskiej oraz sztuką współczesną. Kurator festiwalu sztuki Nowe Ciepło. Prowadził takie projekty artystyczno - badawcze jak Obserwatorium Miejskie, Pracownia Społecznego Dizajnu czy Archeologie Miejskie. Członek kolektywu Grupa nad Wisłą. Zawodowo pracuje jako dziennikarz w “Gazecie Nowomiejskiej” i zamieszkuje Nowe Miasto Lubawskie.

    4.11, sobota:
    10:00-17:00 – Praca na miejscu. Ćwiczenie z praktyki społeczno-artystycznej / Arek Pasożyt, Marcin Zalewski / cz. I
    ok. 13:00 – wspólny lunch
    17:00 – Spotkanie

    5.11, niedziela:
    9:30-11:00 – spotkanie z dr Karoliną Sikorską, opiekunką projektów grupowych
    11:00-17:00 – Praca na miejscu. Ćwiczenie z praktyki społeczno-artystycznej / Arek Pasożyt, Marcin Zalewski / cz. II
    ok. 13:30 – wspólny lunch