Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

16 - 25/06/2017

Akademia Miasta. Prototyp 2016, fot. J. Waśko
GaleriaAkademia Miasta. Prototyp 2016, fot. J. Waśko
  • Spotkanie z autorami projektu artystyczno-badawczego „Dom-osiedle-mieszkanie”

    Uczestników Akademii zaprosimy na spotkanie z autorami projektu artystyczno-badawczego, zakończonego wystawą pt. „Dom-osiedle-mieszkanie”, przygotowanego przez Atelier Starzak-Strebicki oraz adiunktów w Instytucie Socjologii UAM – Martę Skowrońską i Filipa Schmidta, na zaproszenie Gdynia Design Days. Jego tematem będzie jakość przestrzeni wspólnej na osiedlach mieszkaniowych powstałych w latach 70tych i 80tych, m.in. poznańskich Rataj. Według autorów projektu, architektura osiedla to nie tylko funkcjonalność wynikająca z logicznego rozmieszczenia budynków, ale przede wszystkim mikrokosmos sąsiedzkich więzi i relacji. Dlatego skupili się na zbadaniu tego, co dzieje się na styku publicznego z prywatnym, w przestrzeni pół-publicznej, zakładając, że to co najciekawsze wydarza się między budynkami. Na spotkaniu goście przedstawią podsumowanie analiz historycznych magazynów i książek na temat architektury osiedla mieszkaniowego, dokumentów prawnych dotyczących ładu i jakości przestrzeni, a także wyniki kilkumiesięcznych badań terenowych na gdyńskich i poznańskich osiedlach, m.in. na ratajskich os. Rusa i os. Polanka.

    Atelier Starzak Strebicki – tworzą go Jola Starzak i Dawid Strębicki – architekci i urbaniści, którzy po ukończeniu studiów w Holandii i wieloletniej pracy dla pracowni projektowych w Belgii oraz Holandii otworzyli w Poznaniu własną pracownię. Projektują przestrzenie publiczne w Polsce, Belgii i Niemczech. Jeden z ich projektów - „Kijkgat” był prezentowany na 15. Biennale Architektury w Wenecji w Pawilonie Belgijskim. Od 2013 projektują przestrzeń Generatora Malta dla Malta Festival Poznań, przemieniając największy, pusty na co dzień plac w Poznaniu – plac Wolności – w zielone mikromiasto sztuki i relaksu.

    Marta Skowrońska – socjolożka, tłumaczka. Brała udział w wielu projektach badawczych, jest autorką dwóch książek i kilkunastu artykułów naukowych oraz trzech przekładów monografii na język angielski. Pracę w Instytucie Socjologii łączy z zajęciami w School of Form, projektami naukowymi i komercyjnymi dotyczącymi życia codziennego i zamieszkiwania. Współpracuje z Concordia Design prowadząc badania dla designu i warsztaty. Brała udział w kilku projektach dotyczących edukacji kulturalnej. Od 2011 roku współpracuję z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę” w grupie „Latających socjologów”.