Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

16 - 25/06/2017

fot. Łukasz Gawroński
Galeriafot. Łukasz Gawroński
 • Autorski projekt Łukasza L.U.C Rostkowskiego, jednego najbardziej znanych raperów beatboxerów w Polsce, laureata Paszportu „Polityki w 2010 r. Stu muzyków – członków różnych orkiestr oraz rowerzystów Poznania Wielkopolski przejedzie ulicami miasta na specjalnych rowerowych platformach. W muzycznej paradzie może wziąć udział każdy, nawet jeśli nie posiada własnego roweru. Do akcji włączamy Nextbike – Poznański Rower Miejski, który bezpłatnie udostępnia rowery na czas parady. Trasa zakończy się koncertem na placu Wolności.

  Soliści: Bisz, Bovska

 • L.U.C

  Za pseudonimem L.U.C kryje się 36-letni Łukasz Rostkowski – raper, beatboxer i producent muzyczny. Za nowatorskie łączenie dziedzin i gatunków otrzymał w 2010 r. Paszport „Polityki”. Współpracował ze Zbigniewem Namysłowskim, Michałem Urbaniakiem, Rahimem, Fokusem, Leszkiem Możdżerem, Marią Peszek, Urszulą Dudziak i Andrzejem Smolikiem. Jest założycielem i wokalistą projektu muzycznego Kanał Audytywny oraz wielu konceptualnych albumów. W 2011 r. we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego wydał album Warsaw WAR/SAW. Zrozumieć Polskę. W tym samym roku ukazała się płyta Kosmostumostów, której tematem jest wrocławska biografia L.U.C-a. Ostatnio nagrał REFlekcje o miłości apdejtowanej selfie z 11 utworami pochodzącymi z repertuaru m.in. Haliny Frąckowiak, Magdy Umer oraz Ireny Jarockiej, które zaaranżował z udziałem zaproszonych muzyków, m.in. Rahima, K2, Mesahah czy Adama Lepki.

  Rebel Babel Ensemble

  Za nazwą Rebel Babel kryje się ambitny projekt międzynarodowej, wielojęzycznej orkiestry orkiestr dętych, wykonującą muzykę z pogranicza folku, hip-hopu i funku. Określenie „orkiestra orkiestr” nie jest wcale przesadą, bo koncerty Rebel Babel daje nawet w składach kilkusetosobowych. – Naszą ideą jest spotykanie różnych ludzi i wciąganie do projektu nowych muzyków. W Rebel Babel może występować każdy, kto ma doświadczenie z grania w orkiestrze – wyjaśnia Łukasz L.U.C Rostkowski.

  W jego orkiestrze wielokulturowej przewinęło się już prawie dwa tysiące muzyków! Rebel Babel koncertował po całej Europie w ramach otwartej i eksperymentalnej formuły. Jeden z pierwszych, testowych występów odbył się z orkiestrą strażacką w Lizbonie, a kolejne miały miejsca w Madrycie czy Barcelonie.

  L.U.C. preferuje dla występów miejsca nietypowe i nieoczywiste, albo wręcz pozornie nie nadające się do przeprowadzania w nich akcji muzycznych o tak wielkiej skali. Przykładem mogą być sytuacje, gdy Rebel Babel grał na schodach ruchomych w barcelońskim metrze, czy w Lądku-Zdroju, w neobarokowej łaźni Zdrój Wojciech z dziewiętnastego wieku, w której muzycy byli zanurzeni po pas w wodzie.

  SOLIŚCI:

  Bisz

  Raper, poeta, kulturoznawca oraz autor słuchowisk radiowych. Od początku swojej twórczości doceniany za przemyślane teksty, dobór tematów, zabawy słowem oraz łączenie różnych muzycznych gatunków. Zdobywca złotej płyty za album „Wilk chodnikowy”, nominowany do Fryderyka za płytę "Wilczy humor".

  Bovska

  Bovska jest określana jednym z najważniejszych debiutów muzycznych 2016 roku. Pierwszy nakład jej debiutanckiej płyty "Kaktus" został wyprzedany 2 dni po premierze. Utwory Bovskiej jeszcze przed premierą albumu biły rekordy popularności w internecie, gdzie dotychczas odtworzono je ponad 11 milionów razy. Ta liczba stale rośnie. Artystka otrzymała Złotą Płytę za sprzedaż ponad 10 tysięcy egzemplarzy singla "Kaktus".

  Bovska jest współautorką swojej debiutanckiej płyty, którą stworzyła we współpracy z Janem Smoczyńskim. Artystka ma za sobą występy na najważniejszych festiwalach w kraju: Open'er, Orange Warsaw Festival, Slot Art. Festiwal czy Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu.

  Od czasu premiery albumu Bovska wraz z zespołem, który tworzą Jan Smoczyński i Paweł Dobrowolski, zagrała ponad 100 koncertów.

  Bovska od początku zaskakuje swoim wyrazistym, rozpoznawalnym wizerunkiem scenicznym. Oprawa wizualna jej projektu jest dopracowana do granic możliwości: od konceptualnego wydawnictwa (self-published), poprzez stronę internetową i serię kameralnych nagrań, aż po imponujące muzycznie i scenograficznie koncerty.

  Premiera drugiego albumu PYSK 31 marca 2017.

  ORKIESTRY:

  Orkiestra Dęta w Kole

  Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Kole z tradycją sięgającą 1902 roku.

  Repertuar to ponad 200 pozycji, a w nim: marsze pochodowe i żałobne, muzykę ludową, muzykę klasyczną, filmową, rozrywkową oraz religijną. Orkiestra od wielu lat uświetnia w mieście uroczystości państwowe, religijne, patriotyczne i okolicznościowe. Bierze udział w przeglądach orkiestr, festiwalach i koncertach na terenie całego kraju a także za granicą. Trzykrotnie koncertowała na powitaniu Papieża Jana Pawła 2 we Włocławku, Wilnie i Licheniu. Największym wydarzeniem i przeżyciem był wyjazd orkiestry w pażdzierniku 2002r. do Włoch gdzie orkiestra koncertowała na Monte Casino oraz podczas audiencji generalnej Ojcu Świętemu co zaowocowało wspólnym zdjęciem z Ojcem Świętym. Corocznie orkiestra koncertuje 40-50 razy.

  
Od 2008 roku dyrygentem jest Krzysztof Litiński.

  Nadzwyczajna Orkiestra Dęta Miejskiego Domu Kultury w Słupcy

  Nadzwyczajna Orkiestra Dęta Miejskiego Domu Kultury w Słupcy powstała w kwietniu 2016 roku z inicjatywy zaprzyjaźnionych muzyków orkiestr dętych z Pyzdr, Kościana, Przemętu, Krzywinia i Słupcy. Dyrygentem orkiestry jest klarnecista i kompozytor Szymon Józwiak, absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu. Założeniem zespołu jest zderzenie dwóch pozornie kontrastujących ze sobą muzycznych światów: ruchu amatorskiego w konwencji tradycyjnej orkiestry dętej z szeroko pojmowaną muzyką współczesną – od utworów awangardowych, poprzez performance, akcje muzyczne, muzykę elektroniczną, aż po hip-hop. Orkiestra ma na swoim koncie wykonania i współpracę z artystami:
  - Marcinem Maseckim – koncert w Teatrze Nowym w Warszawie,
  - Rafałem Zapałą – Projekt Brama – akcja dźwiękowa w ramach Koalicji Miast Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 (podczas tego występu orkiestra grała rozmieszczona na dachu, w oknach i na dziedzińcu jednej z wrocławskich kamienic),
  - Łukaszem L.U.C Rostkowskim – w ramach projektu REBEL BABEL Ensemble.

  Orkiestra Romska

  W lipcu 2016 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Romów w Urzędzie Miasta Poznania odbył się koncert międzynarodowej orkiestry, której przewodniczył Miklosz Deki Czureja – wirtuoz skrzypiec romskiego pochodzenia. Czureja od wielu lat planuje utworzenie pierwszej w Polsce Romskiej Orkiestry. Koncert w Poznaniu był pierwszą próbą rozpoczęcia takiej działalności, która ma być kontynuowana w 2017 r..

  Miklosz Deki Czureja pochodzi z muzycznej rodziny, naukę gry na skrzypcach rozpoczął już w wieku lat pięciu, szybko stając się wirtuozem tego instrumentu. Dziś zajmuje się komponowaniem oraz nowymi aranżacjami romskich standardów. Od wielu lat działa na rzecz stworzenia pierwszej w Polsce Orkiestry Romskiej, stworzonej z międzynarodowych i instrumentalistów. Kompozytor współpracuje także z Fundacją Bahtałe Roma, popularyzującą kulturę romską w Polsce, a w szczególności w Poznaniu. Miklosz Deki Czuraja nagrał 12 płyt z własnymi kompozycjami i aranżacjami, a oprócz tego zajmuje się także komponowaniem muzyki do filmów i musicali, jak choćby „Chata za wsią”. 

  Sponsorem Orkiestry Romskiej jest Aquanet i Remondis.

  Tsigunz Fanfara Avantura 

  W wolnym tłumaczeniu: ogniowe strzelby współczesnej cyganistyki, kolekcjonerzy pol-muzowkich przydęć, szybcy i niebezpieczni królowie turbo groovu, cyniczni romantycy na granicy fałszu, po prostu tygrysy surowego brzmienia nu-gypsy! Ten zespół stanowi pomost łączący sztukę wschodu i zachodu, łączący starych i młodych, łączący wodę z ogniem i wino ze sneakersem, gorące rytmy Majorca Party z cygańską swobodą i niemieckim ordnungiem. Zazdroszcząc Cyganom ich kultury i talentu, Tsigunz kradną tradycyjne melodie z Bałkanów, Turcji, Bliskiego Wschodu i Indii, aby je potem bezcześcić i torpedować zdobyczami muzyki XXI wieku, łącząc tradycyjne instrumenty dęte i perkusyjne z najnowszymi osiągnięciami techniki, opracowanymi w Japonii a wyprodukowanymi w Chinach. A wszystko to przeniesione na polski grunt, z tradycjami polskiej szkoły jazzu i postromantycznymi odniesieniami do słowiańskiej melodyki. Nie bez znaczenia jest strona wizualna występów. Zamiłowanie muzyków do zarostu, tombakowej biżuterii oraz charakterystycznego podrygiwania owocuje błyskawicznym sprzężeniem zwrotnym z publicznością głównie płci pięknej!!!

  Zlatko Fetisz -baritone sax; Michai Andzello -alto sax; Mahala Melechovitz Rai -clarinet; Dmytro Trubaci -trumpet; Szlomo Svinic - saxhorn; Don Tubescu -tuba; Chlebtcho Chlebarov - baterie; Maciej Mustafa Giżejewski

  Maciej Mustafa Giżejewski + DRUM WORK

  Cajonista, conguero, perkusjonista i perkusista współpracował m.in. z Trilok Gurtu, Panagiotis Andreou, Ramesh Shotam, Giridhar Ghatam Udupa, Julio Davalos, Cheb Miloud, Stanisław Soyka, Krzysztof Ścierański, Stanisława Celińska,Magda Navarrete,Vibraslap, Gedeon Jerubbaal oraz solistami i zespołami z Maroka, Kuby, Senegalu, Brazylii, Indii, Algierii, Hiszpanii, USA i Chin. Jego pasją jest wszystko co perkusyjne, pełne życia i emocji.
  Akompaniował na zajęciach z folkloru afrokubańskiego na większości festiwali w Polsce jak i na Barcelona Guaguanco Festival 2012 takim tancerzom jak Julio Manguero, Yeni Molinet, Hector Oviedo Abreu, Yoannis Tamayo, Jorge Camaguey, Danger Rodriguez, Eryk&Martyna. Zdobywca 3 tytułów rekordu Guinessa z Republiką Czadu Zbyszka Łowżyła i 4miejsca w 2ndo Concurso De Cajon Barcelona 2009. 

  Tworzy projekty world music Bliongo, Danza Del Fuego, Punto Latino, Drum Work. Od 2009 roku jest kuratorem Festiwalu Perkusyjnego Korzenie Rytmu oraz warsztatów taneczno-muzycznych Corazon Rumbero. Z zamiłowania etnomuzykolog i kolekcjoner wiedzy i umiejętności perkusyjnych. Na chwilę obecną nagrał ok 20 płyt z muzyką latynoską, klubową, jazzową, reggae i gospel.