Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

16 - 25/06/2017

kadr z filmu
Galeriakadr z filmu "Dobry listonosz"
 • Film wyselekcjonowany z tegorocznego programu festiwalu Millennium Docs Against Gravity, we współpracy z Akademią Dokumentalną.

  Co to znaczy być Europejczykiem w dobie zmieniających się systemów politycznych i wzmożonych ruchów migracyjnych? Bohaterami filmu są mieszkańcy małego miasteczka w Bułgarii na granicy z Turcją, którzy stoją przed decyzją przyjęcia do siebie uchodźców.

  Wioska, której mieszkańcom przygląda się reżyser, przez wieki była nazywana Wielką Bramą z powodu sąsiedztwa z Imperium Osmańskim. Obecnie, w dobie kryzysu migracyjnego, miejscowość znajduje się na szlaku wędrówek ludzi szukających azylu w Europie. Ivan, tytułowy bohater, w osiedleniu przybyszy zza granicy widzi szansę dla rozwoju miejscowości, z której wyjechali prawie wszyscy młodzi ludzie. Listonosz jest jednym z kandydatów na nowego burmistrza. Ma także prywatne motywacje zaproszenia do miasta przyjezdnych…

  Mieszkańcy wioski wyrabiają swoje opinie o pomyśle zaproszenia uchodźców, obserwując ludzi nielegalnie przekraczających granicę. Na ich oceny wpływa także telewizja, informująca o nastrojach w kraju i sytuacji migrantów przybywających do Europy oraz doniesienia o brutalnej wojnie w Syrii, z której pochodzi część wędrujących osób.

  wybrane festiwale i nagrody: IDFA Amsterdam 2016, FF Sundance 2016

 • reżyser: Tonislaw Hristow
  zdjęcia: Orlin Ruewski
  produkcja: Making Movies Oy

  kraj, rok : Finlandia, Bułgari, 2016

  partnerzy: Millenium Docs Against Gravity, Akademia Dokumentalna