Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

16 - 25/06/2017

Konsultacje na Krochmalnej
GaleriaKonsultacje na Krochmalnej
  • Przestrzeń kolektywna osiedla. Architektura jako narzędzie animacji

    Fundacja Na Miejscu

    Jakie możliwości spędzania czasu w okresie jesienno-zimowym oferuje przestrzeń kolektywna osiedla? Gdzie jest "przestrzeń publiczna", kiedy jest mokro, wieje albo mróz? Mogą to być zarówno miejsca na zewnątrz – skwery, zieleńce, ulice, place, jak i miejsca spotkań i aktywności pod dachami budynków. Będziemy badać osiedle i aktywności mieszkańców w tym okresie a także proponować rozwiązania architektoniczne i społeczne. Przyjrzymy się projektom już zrealizowanym. Michał Augustyn opowie o Solatorium – wyjątkowym miejscu przedłużającym "ciepły" sezon w osiedlu Domków Fińskich w Warszawie, a także o innych inicjatywach angażujących potencjał wspólnoty. Krzysztof Herman podzieli się wiedzą na temat niskobudżetowych strategii, upcyclingu, tymczasowej architektury i programowania przestrzeni.

    Może wypracowane w ramach warsztatów pomysły będą na tyle uniwersalne, że rozwiążą dwa skrajne "problemy pogodowe" – letnie upały w miejskiej wyspie ciepła i jesienno-zimową słotę?

    Krzysztof Herman – dr inż. architekt krajobrazu. Adiunkt w Katedrze Sztuki Krajobrazu SGGW, nauczyciel i badacz na Wydziale Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu oraz na kierunku Gospodarka Przestrzenna. Absolwent programu stypendialnego Fundacji Fulbrighta na Harvard Graduate School of Design w USA. Pracował m.in. dla Fundacji Na Miejscu (jest przewodniczącym Rady), Europejskiej Federacji Architektury Krajobrazu (EFLA) i Stowarzyszenia na rzecz poprawy środowiska mieszkalnego “Odblokuj”. Projektuje obiekty architektury krajobrazu, przestrzenie publiczne, ogrody (ostatnio I nagroda w konkursie na zagospodarowanie bulwarów wiślanych z WXCA). Prowadzi warsztaty, procesy partycypacyjne i konsultacje.

    Michał Augustyn – społecznik i animator. Twórca systemu kredytów wzajemnych Wymiennik.org, współautor cyklu wykładów i debat dotyczących ekonomii ekologicznej w ramach projektu Zielony Jazdów realizowanego przez CSW Zamek Ujazdowski. Współtwórca ogrodu społecznościowego Motyka i Słońce. Pomysłodawca i współtwórca Solatorium, uzdrowiska i miejsca spotkań na warszawskim Jazdowie. Koordynator programu wsparcia ogrodów społecznościowych Bujna Warszawa. Autor tekstów publikowanych m.in. w portalu ekonomiaspoleczna.pl. Członek Pracowni Dóbr Wspólnych.

    Fundacja Na Rzecz Wspólnot Lokalnych „Na Miejscu” – działa na rzecz żywych przestrzeni miejskich poprzez interdyscyplinarne wykorzystanie socjologii, psychologii środowiskowej, architektury, architektury krajobrazu i urbanistyki. Prowadzi długofalowe projekty aktywizacji i integracji wspólnot mieszkańców m.in. „Odnowa”, „My Targówek” . Pracuje z samorządem na rzecz zwiększenia udziału mieszkańców w procedurach i procesach planistycznych oraz podniesienia kompetencji urzędników zajmujących się rozwojem przestrzennym. Tworzy strategie i przygotowuje opracowania dotyczące rozwoju przestrzenno-społecznego i planowania partycypacyjnego.

    Fundacja działa w partnerstwie z amerykańską organizacją Project for Public Spaces. Jest członkiem Placemaking Leadership Council.

    Więcej na: namiejscu.org