Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

16 - 25/06/2017

kadr z filmu
Galeriakadr z filmu "Fuocoammare. Ogień na morzu."
  • Nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na Berlinale i nominowany do Oscara najnowszy film mistrza dokumentu społecznego Gianfranca Rosiego. "Ogień na morzu" to opowieść o Lampedusie. Położona 100 kilometrów od wybrzeży Afryki wyspa stała się jednym z największych symboli kryzysu migracyjnego w Europie. W ciągu roku dociera tu ok. 150 tysięcy uchodźców.

    Reżysera interesuje, kim są zarówno ludzie przybywający na wyspę, jak i jej rdzenni mieszkańcy. Kontrastuje ich problemy i priorytety życiowe. Pokazuje jak różnią się ich definicje miejsca na ziemi, domu czy ojczyzny. Unikając oceniania, przygląda się życiu na wyspie, docierając do tego, co media pomijają. Film Rosiego stanowi mistrzowski przykład użycia warsztatu dokumentalisty. Umiejętnie posługuje się kontrastem, buduje subtelne metafory i potrafi dostrzec głębię w sytuacjach z pozoru pozbawionych znaczenia.
     

  • GIANFRANCO ROSI – jeden z najbardziej utytułowanych współczesnych twórców filmów dokumentalnych. Urodził się w Erytrei. W wieku 13 lat – z powodu napięć związanych z wojną domową – został ewakuowany do Europy. Mieszkał w Rzymie i w Stambule. W wieku 20 lat wyemigrował do Nowego Jorku i ukończył tamtejszą szkołę filmową. W 1993 roku zadebiutował filmem „Boatman”, który był pokazywany m.in. na festiwalu Sundance. Zrealizowana w 2013 roku „Rzymska aureola” okazała się pierwszym w historii filmem dokumentalnym, który triumfował na festiwalu w Wenecji.

  • reżyseria, scenariusz, zdjęcia: Gianfranco Rosi
    montaż: Jacopo Quadri