Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

16 - 25/06/2017

fot. Katarzyna Chmura-Cegiełkowska
Galeriafot. Katarzyna Chmura-Cegiełkowska
 • Improwizowane obozowiska, które miały być "na chwilę" wrosły już na dobre w pejzaż Europy. Miejsca tymczasowego pobytu, z których nie sposób się wydostać. Zeszły już z czołówek programów informacyjnych, ale nadal są.

  To spektakl o nieustannym czekaniu oraz o człowieku, którego losem rządzą regulacje, prawa, ustawy, dyrektywy zmieniane z dnia na dzień. Spektakl o niepewności, nadziei, frustracji i tęsknocie. Wspomnienia domu, wojny, obrazów i osób z dawnego życia, pieśni, marzenia o przyszłości, pytania, raporty, wywiady, relacje, notatki, skrawki biografii, obrazy, dźwięki. Zebrane na bałkańskim szlaku, stały się inspiracją do stworzenia performansu z pogranicza teatru, tańca i instalacji multimedialnej.

  Scenariusz spektaklu bazuje na prawdziwej korespondencji whatsapp prowadzonej na jesieni 2015 roku przez wolontariuszy na granicy w Opatowcu. 

  Human Mic

  Human microphone jest metodą nagłaśniania demonstracji, spopularyzowaną przez ruch Occupy Wall Street: jedna osoba mówi, inne powtarzają za nią. Głos niesie się falami, w głąb tłumu. Podczas Festiwalu, zachowując demokratyzujący cel, odwrócimy kierunek działania – jednostka będzie opowiadać przeżycia zbiorowości. Skonfrontujemy się z historiami murów i granic z różnych stron świata – prywatne doświadczenia uczynimy publicznymi.

  Idea: Zofia Nierodzińska, Joanna Pańczak, Agnieszka Różyńska.

 • STREFA WOLNOSŁOWA powstała z inicjatywy osób zajmujących się teatrem, literaturą, fotografią, organizacją działań animacyjnych, inicjatyw kulturalnych i artystycznych, pisaniem o teatrze, filmie, podróżach.

  Grupa organizuje działania artystyczne (głównie teatralne), kulturalne i edukacyjne nastawione na dialog międzykulturowy i międzypokoleniowy. Angażuje uchodźców i imigrantów mieszkających na terytorium Polski w inicjatywy na granicy sztuki i interwencji społecznej. Spektakle Strefy są wynikiem pracy aktorów zawodowych i amatorów, poruszają aktualne problemy w Polsce, Europie i na świecie, promując czynną postawę wobec rzeczywistości społecznej.

  Od 2015 roku Strefa Wolnosłowa jest rezydentem w Teatrze Powszechnym gdzie prowadzi m.in. Stół Powszechny i tworzy spektakle.

 • tekst i dramaturgia: Przemysław Pilarski

  reżyseria: Alicja Borkowska

  występują: Aleksandra Bożek-Muszyńska, Katarzyna Stefanowicz, Mamadou Goo Ba, muzyka: Ray Dickaty,

  wideo: Maria Porzyc


  Ze specjalnymi podziękowaniami dla Rafała Kostrzyńskiego (UNHCR Polska)