Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

16 - 25/06/2017

fot. Maciej Zakrzewski
Galeriafot. Maciej Zakrzewski

Plac negocjowania wolności

O programie Generatora Malta* 2017

Wolność nie jest abstrakcją, ale placem, na którym się spotykamy, negocjując granice swoich zależnych autonomii. To rozległy teren wielu prawd – każdy przecież lubi mieć swoją – i reguł, które ustalone przez jednych często odbierają możliwość ruchu drugim. Przestrzeń placu jest nieodzownym warunkiem ruchu i zmiany, a każde przesunięcie domaga się negocjacji. Jej kształt nie może być z góry określony, a każdy ruch jest potencjalnie możliwy pod warunkiem, że wynika z troski o twoją-moją przestrzeń wspólną. Wolność ma bowiem granice w twojej strefie dyskomfortu i liczy się tylko wtedy, jeśli ty masz w niej swoje miejsce.

Przestrzeń wspólną dzieli mur – nie musi on być z betonu, wystarczy widmologia rynku, biurokracja, rozkaz, zakaz i nakaz. Mur jest rozkazem, z góry narzuconą granicą, monologiem, betonowym ekranem, od którego argumenty odbijają się echem. Mur stał się faktem, elementem codzienności, twierdzeniem banalnym jak przemoc. W tym roku na placu Wolności stanie mur – mur jako radykalna przestrzeń negocjowania wolności, jako próba radzenia sobie z faktem niemożliwym do zaakceptowania. Wokół muru, przed nim, za nim i w nim będą akumulowane opowieści, inicjowane rozmowy i interakcje, po to aby głosem lub działaniem konkretnych osób rozbić okrucieństwo władzy ukryte pod pozorem bezpieczeństwa; przeciwstawić się narracji wielkoformatowych idei.

Wbudujemy w mur historie migrantów w postaci dźwiękowej instalacji. W formie human mic usłyszymy m.in. opowieść o doświadczeniu życia w czasie upadku muru berlińskiego i po nim, o tzw. boat migration w latach 70. z Wietnamu do Europy czy relację o ruchu oporu na Białorusi. Opowieści te afirmują nomadyczne postawy, ich historyczną nieoczywistość, podatność na zranienia, ich siłę w bezsilności. Głosy migrujących ciał jak pęknięcia w betonowej banalności muru będą kruszyć jego fundamenty.

Postaramy się przekroczyć mur dialogiem, niełatwym, bo odbywającym się między osobami, których racje zawodowe i przekonania osobiste uniemożliwiają codzienne interakcje. W Eksperymencie Dialog konfrontacje oparte na stereotypach zostaną w procesie negocjacji podważone lub wzmocnione – tutaj przestrzeń wspólną będą dzielić ksiądz i artystka, wspólnota islamska i osoby nieheteronormatywne.

Mur stanie się tablicą – miejscem rysunkowych negocjacji, wizualnej rozmowy zainicjowanej przez profesjonalnych rysowników_czki – ich rysunki, komiksy i wlepki będą punktem wyjścia do szkicowania przez mieszkańców Poznania i gości Festiwalu opowieści, które nieuchronnie wejdą z sobą w relacje i stworzą wielogłos sprzeciwu, zgody, mediacji.

Plac Wolności będzie laboratorium testowania bliskości i dystansu stwarzanych przez mur, jednak każde miasto jest pełne miejsc dialogowania wspólnoty. Zrobimy więc dwa kroki w głąb tego, co po jednej i po drugiej stronie muru, by sprawdzić, co dzieje się na naszym lokalnym gruncie. W kilku poznańskich pustostanach zetkniemy publiczność z kwestiami aklimatyzacji migrantów i/lub jej niemożności. Przyjrzymy się kilku niepozornym terytoriom (walki), wspólnie z artystami i mieszkańcami renegocjując ich funkcje, prawo własności czy estetykę. Poszukamy tzw. safer spaces (bezpieczniejszych przestrzeni). Znajdziemy też chwilę oddechu od trudnej sztuki negocjacji, w formie eskapistycznych przyjemności: mikrowypraw i mikroucieczek w miasto.

Celem tegorocznego Generatora Malta jest zrozumienie konfliktu, którego mur jest najwyraźniejszą wizualizacją, na nim zazwyczaj kończy się negocjacja, my postaramy się od niego zacząć. Budując mur na placu Wolności, pragniemy zrozumieć, dlaczego mury powstają, po to aby jak najszybciej je zburzyć.
 

Zofia nierodzińska, Joanna Pańczak, Agnieszka Różyńska

zespół kuratorski Generatora Malta 2017
 

* inicjatorką projektu Generator Malta jest Katarzyna Mazurkiewicz