
Oprowadzanie kuratorskie poprowadzi Krzysztof Łukomski.
Oprowadzanie przyjmie formę spacerologii detektywistycznej, kiedy będziemy śledzić formy podziałów i kształty konfliktów rozgrywające się w przestrzeni publicznej miasta.
Konflikty te mogą być zarówno przestrzenne, estetyczne, jak i społeczne. Podczas spaceru porozmawiamy
o ich genezie i sposobach ich redukowania (prosimy zabrać ze sobą latarki lub telefony z wbudowanymi latarkami, w przypadku gorszej pogody także cieplejsze lub przeciwdeszczowe ubrania).Oprowadzanie jest częścią projektu "Grunt to podstawa":
Rezultaty przyspieszonej transformacji ustrojowej i administracyjnej ostatnich kilkudziesięciu lat mocno naznaczają przestrzenie wielu miast Polski. Jeden dziedziniec, podwórko, skwer, plac, czy ogród może mieć kilku posiadaczy, decydentów i bardzo wielu użytkowników. Nadawanie przestrzeniom kilku funkcji i estetyczności, staje się często polem konfliktu.
Równocześnie, obowiązujące prawa i spisy zasad albo niewystarczająco regulują kwestie dostępu mieszkańców miast do wielu przestrzeni publicznych, albo umożliwiają ich odpublicznienie i de-estetyzację.
Na czas festiwalu podwórko przy al. Marcinkowskiego 24 dzięki wielu drobnym interwencjom artystów oraz studentów SOF odmieni się. Działania skupią się na renegocjacji warunków, odzyskiwaniu, ubezpieczaniu i uwalnianiu miejsc oraz projektowaniu komunikacji i sytuacji.
Krzysztof Łukomski jest kuratorem nietypowych wystaw sztuki, reżyserem wydarzeń artystycznych, redaktorem i projektantem wydawnictw z dziedziny kultury i sztuki. Jest doktorem w Katedrze Intermediów UAP i wykładowcą w międzynarodowej szkole wzornictwa School of Form. Organizował i współorganizował kilkadziesiąt warsztatów i podróży artystycznych wykorzystujących metodologię TEAM.WORK - współpracy twórców. Interesuje się interdyscyplinarnością współczesnej kultury, immanentną rewolucją wpisaną w dziedzinę edukacji artystycznej i psychologią recepcji sztuki, pracuje na stykach sztuki i designu. Gdy nie pracuje, podróżuje po świecie.
Iza Rutkowska jest projektantką i artystką. W 2008 roku założyła Fundację Form i Kształtów, "żeby ożywić przestrzeń publiczną, wpuścić w nią świeże powietrze i odrobinę absurdalnego poczucia humoru." - wyjaśnia. Poprzez wielkoformatowe, pluszowe rzeźby miejskie i różne działania interwencyjne stara się nadawać nowe formy i kształty rzeczywistości i zmieniać przestrzenie w miejsca interakcji ze sztuką. Mobilizuje do dialogu filozofów, ogrodników, kucharzy, architektów i muzyków, a korzystając z doświadczenia współpracy, tworzy interaktywne projekty. Do jej najbardziej znanych projektów należą: “Jeż”, powstały w ramach projektu „Wrocław – Wejście od podwórza” jako element programu Europejskiej Stolicy Kultury oraz “Przytulanka” - podróżujący po Polsce, sześciometrowy, miękki miś, do którego każdy mógł się przytulić.