Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

16 - 25/06/2017

fot. K.Kubik K.Łukomski
Galeriafot. K.Kubik K.Łukomski
 • seria interwencji projektowych i artystycznych oraz otwarta debata publiczna

  Rezultaty przyspieszonej transformacji ustrojowej i administracyjnej ostatnich kilkudziesięciu lat mocno naznaczają przestrzenie wielu miast Polski. Jeden dziedziniec, podwórko, skwer, plac, czy ogród może mieć kilku posiadaczy, decydentów i bardzo wielu użytkowników. Nadawanie przestrzeniom kilku funkcji i estetyczności, staje się często polem konfliktu.

  Równocześnie, obowiązujące prawa i spisy zasad albo niewystarczająco regulują kwestie dostępu mieszkańców miast do wielu przestrzeni publicznych, albo umożliwiają ich odpublicznienie i de-estetyzację.

  Na czas festiwalu podwórko przy al. Marcinkowskiego 24 dzięki wielu drobnym interwencjom artystów oraz studentów SOF odmieni się. Działania skupią się na renegocjacji warunków, odzyskiwaniu, ubezpieczaniu i uwalnianiu miejsc oraz projektowaniu komunikacji i sytuacji. Artyści zapraszają codziennie, od 17 do 22 do zaprojektowanego przez siebie ogrodu przy stowarzyszeniu Dom Trzeźwości, w którym oprócz rozmów na temat przestrzeni publicznej odbywać się będą projekcje filmowe przygotowane we współpracy z Short Waves Festival.

  reżyserzy sytuacji & kuratorzy warsztatów poprzedzających program: Iza Rutkowska, Yaron Shin, Krzysztof Łukomski, Basia Bilon

  autorzy interwencji: Team młodych projektantów i artystów ze School of Form oraz studenci NB WIZO School of Design, Haifa, Izrael

 • Krzysztof Łukomski jest kuratorem nietypowych wystaw sztuki, reżyserem wydarzeń artystycznych, redaktorem i projektantem wydawnictw z dziedziny kultury i sztuki. Jest doktorem w Katedrze Intermediów UAP i wykładowcą w międzynarodowej szkole wzornictwa School of Form. Organizował i współorganizował kilkadziesiąt warsztatów i podróży artystycznych wykorzystujących metodologię TEAM.WORK - współpracy twórców. Interesuje się interdyscyplinarnością współczesnej kultury, immanentną rewolucją wpisaną w dziedzinę edukacji artystycznej i psychologią recepcji sztuki, pracuje na stykach sztuki i designu. Gdy nie pracuje, podróżuje po świecie.

  Iza Rutkowska jest projektantką i artystką. W 2008 roku założyła Fundację Form i Kształtów, "żeby ożywić przestrzeń publiczną, wpuścić w nią świeże powietrze i odrobinę absurdalnego poczucia humoru." - wyjaśnia. Poprzez wielkoformatowe, pluszowe rzeźby miejskie i różne działania interwencyjne stara się nadawać nowe formy i kształty rzeczywistości i zmieniać przestrzenie w miejsca interakcji ze sztuką. Mobilizuje do dialogu filozofów, ogrodników, kucharzy, architektów i muzyków, a korzystając z doświadczenia współpracy, tworzy interaktywne projekty. Do jej najbardziej znanych projektów należą: “Jeż”, powstały w ramach projektu „Wrocław – Wejście od podwórza” jako element programu Europejskiej Stolicy Kultury oraz “Przytulanka” - podróżujący po Polsce, sześciometrowy, miękki miś, do którego każdy mógł się przytulić.