Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

16 - 25/06/2017

rys. Natalia Lizama
Galeriarys. Natalia Lizama
  • Dzięki współpracy z International Women Space, grupie tworzonej przez feministki i uchodźczynie mieszkające w Berlinie, zaprezentujemy uczestnikom Generatora Malta wyjątkową publikację. “Naszymi Słowami” (“In Our Own Words”) to zebrane przez członkinie IWS świadectwa (ang. testimonial narratives) kobiet, które z różnych powodów postanowiły opuścić swój kraj. Dyskryminacja, która spotyka je w różnych momentach wędrówki - zaczynając od problemów kulturowych na terenie ojczyzny, a na biurokracji i rządowych ograniczeniach w Europie kończąc - jest pretekstem do rozmowy o prawach kobiet w kontekście praw człowieka i procesu zabiegania o azyl polityczny. Według IWS nie można rozmawiać o kwestiach migracji bez uwzględnienia perspektywy kobiecej: krzyżowe wykluczenia, ze względu na rasę i płeć, nierzadko prowokują procesy emancypacyjne przynależne wyłącznie kobiecym zmaganiom.

    Czytanie w ciemności to formuła wypracowana przez wrocławskie wydawnictwo Rita Baum. Kreuje jednowymiarowe sensorium: mrok oddaje zmysłowi słuchu władzę nad snuciem opowieści. Publiczność zanurzona w ciemności, w rozbudowanej przestrzeni dźwięku i szczątkowych obrazów, zostaje sprowokowana do zintensyfikowanego wysiłku podczas odbioru tekstu i bardziej świadomego uczestniczenia w odbiorze dzieła. Odczyt publikacji przygotowuje Andrzej Ficowski,we współpracy z poznańskimi aktorkami i aktorami.

    Po czytaniu zapraszamy na spotkanie z założycielkami International Women Space i tłumaczką publikacji na język polski.

    Pustostany dla migrantów
    Problem nieużytków w Poznaniu wzrasta w podobnym tempie do kryzysu migracyjnego w Europie. Jak możemy myśleć o pustostanach w związku z brakiem miejsca dla nowo przybyłych? W kilku opuszczonych przestrzeniach, poprzez różne medium, chcemy zderzyć publiczność z kwestiami aklimatyzacji migrantów lub/i jej niemożności. Przywołamy tematy mieszkalnictwa i bezdomności, zmagań z materią pracy zarobkowej i otwartości na uczynienie obcego naszym.
     

  • ANDRZEJ FICOWSKI, absolwent Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Reżyser spektakli teatralnych oraz słuchowisk. W Teatrze Współczesnym we Wrocławiu wyreżyserował spektakle „Dziwny pasażer” Tymoteusza Karpowicza, „Odejście Głodomora” Tadeusza Różewicza, „Wyspy Galapagos” Helmuta Kajzara. Od wielu lat lider i pomysłodawca spektakli literacko-teatralnych „Czytanie w ciemnościach” - pionierskiego w Polsce projektu multimedialnych spektakli w ciemnościach, zbudowanych z elementów słuchowiska i tradycyjnego teatru dramatycznego. Redaktor kwartalnika literacko-artystycznego „Rita Baum”.
     

  • Realizacja: Andrzej Ficowski
    Partnerzy: Rita Baum, Bunkier, Dark Restaurant