
Do sytuacji rysunkowych negocjacji zapraszamy artystki i artystów: komiksowych, muralowych, ilustrujących i działających słowem. Ich płótnem będzie wizualna reprezentacja muru - przestrzeń działań, warsztatów, aktywności na placu Wolności. Zadanie: stworzyć ramy dla wypowiedzi. Naszkicować wspólny pomysł na to, czym jest wspólnota i jak chcemy negocjować jej obecność. To co zapoczątkują artyści w czerni i bieli, kolorami wypełnią uczestnicy_czki festiwalu.
Przez cały czas trwania festiwalu na murze będą pojawiać się nowe elementy: czy za pomocą zaplanowanych, artystycznych działań, czy w formie spontanicznych akcji i amatorskich podrygów, które połączy wspólna potrzeba ekspresji.
Chcemy, aby mur ożył, dał przestrzeń do swobody wypowiedzi. Chcemy, aby podczas wspólnych ataków kolorem, zawiązywały się więzi, które w przestrzeni werbalnej mogłyby nigdy nie zaistnieć.Idea: Ola Juchacz, Joanna Pańczak, Agnieszka Różyńska
16.06, 12:00 / Alicja Biała, Ahmed Goldstein, Olga Wróbel
20.06, 11:00 / Justyna Dziabaszewska, Katarzyna Kaczor
25.06, 14:00 / Gosia Bartosik
z cyklu MUR
Na placu Wolności stanie mur — mur jako radykalna przestrzeń negocjowania wolności. Wokół muru, przed nim, za nim i w nim akumulowane będą opowieści, inicjowane rozmowy i interakcje. Celem tegorocznego Generatora Malta jest bowiem zrozumienie konfliktu, którego mur jest najwyraźniejszą wizualizacją. Na nim zazwyczaj kończy się negocjacja, my postaramy się od niego zacząć. Budując mur pragniemy zrozumieć, dlaczego mury powstają, po to, aby jak najszybciej je zburzyć.Olga Wróbel - kulturoznawczyni, autorka komiksów, pracownica muzeum. Prowadzi (wraz z Wojciechem Szotem) bloga książkowego Kurzojady. Publikowała w antologiach i zinach: Komiks kobiecy w Polsce, Portret Podwójny, Jeju, Maszin, B5. Autorka albumu “Ciemna strona księżyca” i książki dla dzieci “Do kroćset!”. Jako recenzentka współpracuje z wydawnictwem WAB, Korporacją Ha!art i Krytyką Polityczną.
Stach Szumski - absolwent Akademii Sztuk Pięknych na wydziale Sztuki Mediów w Warszawie. Reprezentowany przez Polana Institute. Od 2013 do 2016 związany z Galerią V9 oraz fundacją Vlepvnet. Jego twórczość jest wielopłaszczyznowa: od działań konceptualno-interaktywnych, w których krytycznie przygląda się wypłukanej z folkloru estetyce krajów pierwszego świata (m.in. w projekcie Nomadic State współtworzonym z Karoliną Mełnicką), po czysto intuicyjne, wizualne praktyki.
Alicja Biała - artystka urodzona w Poznaniu. Ukończyła Via University College oraz The Copenhagen School of Design and Technology w Danii. Jej ilustracje są regularnie publikowane w Danii, Polsce, Niemczech, Anglii, Chinach i Australii.
Tworzyła w Azji, Ameryce Łacińskiej i Stanach Zjednoczonych. Działa na wielu płaszczyznach - jako fotograf, scenograf, projektant mody, tekstyliów i grafik, jednak głównie zajmuje się malarstwem i ilustracją.Ahmed Goldstein - urodzony w Hajfie, wychowany w Teheranie, a obecnie mieszkający w Polsce potomek wileńskich Żydów Ahmed pracuje na etacie dla Mossadu. W wolnym czasie tworzy minimalistyczne obrazki satyryczne.
Justyna Dziabaszewska, Katarzyna Kaczor - Jesteśmy duetem artystycznym, który zajmuje się pracami warsztatowym, robótkami ręcznymi i łazęgarstwem. Znakiem rozpoznawczym jest monochromatyczne rejestrowanie rzeczywistości za pomocą ręki prawej oraz dowolnego narzędzia zwykle o ostrej końcówce oraz jednośladowe współdzielne umiejętności mobilne.
Mamy przed sobą ostatni rok studiów na grafice warsztatowej i dużo pomysłów na dalsze wyzwania.
Ślady naszej działalności są obecne w wielu miastach w kraju i zagranicą a także na stronach które prowadzimy:
https://www.facebook.com/dziabaszewska/
https://kkatiusza.wordpress.com/