Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

16 - 25/06/2017

fot. archiwum Kuchni Konfliktu
Galeriafot. archiwum Kuchni Konfliktu
  • Co je się na śniadanie w Kongu? A co w Iranie? Czego w lodówce szukają rano Nepalczycy? Potrawy przygotowane na podstawie przepisów współpracujących z nami uchodźców i migrantów stworzą menu z wszystkich stron świata. Podczas spotkania będzie można nie tylko poznać unikatowe smaki, lecz także dowiedzieć się czegoś więcej o krajach, z których pochodzą kucharze.

    KUCHNIA KONFLIKTU

    Trafiając przez żołądek do serca, Kuchnia Konfliktu buduje płaszczyznę, na której uchodźcy i Polacy mogą się poznać i porozmawiać.

    Warszawska Kuchnia Konfliktu to projekt społeczny - restauracja współtworzona z migrantkami i uchodźcami, serwująca potrawy z regionów świata, objętych konfliktem.

    HAMZA MEDIAZA / Algieria
    Hamza mówi w czterech językach. Studiował zarządzanie, a teraz rozwija się w kierunku stosunków międzynarodowych. Uwielbia nawiązywać kontakty i przyjaźnie z ludźmi z całego świata. W Polsce jest od 2 lat i jak sam twierdzi "jest na piątym etapie szoku kulturowego, co oznacza, że jest już bardzo dobrze". Hamza aktywnie współtworzył Kuchnię Konfliktu od samego początku jej działania nad warszawską Wisłą.

    NATALIA GRZELAK / Polska
    Szefowa kuchni, promotorka najlepszych produktów i prawdziwego jedzenia. Gastronomia to dla niej przede wszystkim spotkanie przy wspólnym stole. Zmiany społeczne stara się wspierać na każdym poziomie- dlatego wybiera spółdzielcze piwa czy warzywa od lokalnych dostawców i z kooperatywy.

    Do śniadania włączą się też migranci i migrantki pracujący w poznańskich restauracjach:

    WINIARNIA "POD CZARNYM KOTEM"

    TASHI / Nepal

    "I am from Nepal and my dishes are called SAMOSA and ALOO PARATHA. These are well known snacks in Nepal, India and some Asian countries. Most of ingredients for all dishes are same but you can feel its difference by tasting. They can be eaten with any sauces. Of course for us, it's spicy sauce. Typically they appear in different shapes like: cone, triangle or round and swelled."

    OLABODE / Nigeria

    "I will prepare for you Akara (beans cake) which is originated from Nigeria in Ogbomoso. It's one of Nigerian local food. It's fryed with oil and can be eaten alone, but most time we eat it with bread or pap (made from corn cereals)."

    KASSRA / Iran

    "I am going to make one popular salad in Iran (Salad Olivieh or Olivier). It is a traditional salad dish in Russian cuisine, which is also popular in many other European countries, Iran, Israel, Mongolia and also throughout Latin America. In different modern recipes, it is usually made with diced boiled potatoes, carrots, brined dill pickles, green peas, eggs, celeriac, onions, diced boiled chicken, tart apples, with salt, pepper, and mustard added to enhance flavor, dressed with mayonnaise. We serve it as small sandwiches.

    SPACE HOUSE

  • KUCHNIA KONFLIKTU

    Kuchnia Konfliktu to nie tylko knajpa z nieobecną dotychczas w Warszawie kuchnią. Nasz projekt to przede wszystkim przedsiębiorstwo społeczne - płaszczyzna integracji społeczności cudzoziemców z mieszkańcami Warszawy. Cyklicznie zmieniające się menu obejmuje potrawy z każdego zakątka świata. Kolejnym odsłonom projektu towarzyszy przygotowany przez międzynarodowy zespół program edukacyjny i kulturalny. Do każdego złożonego zamówienia dołączana jest osobista historia osoby z doświadczeniem migracyjnym, informacja o sytuacji politycznej danego regionu czy też ciekawostki związane z kulturą, sztuką i życiem społecznym.

    Te rozmaite perspektywy pozwalają odzwierciedlić różnorodność każdego kraju i będą przyczynkiem do rozmowy i dyskusji z naszymi gośćmi. Podczas organizowanych przez nas wykładów, warsztatów czy projekcji filmowych Warszawiacy mogą lepiej poznać kulturę danego kraju.

    W obliczu radykalizacji debaty publicznej i braku woli politycznej do działania wobec kryzysu uchodźczego uważamy, że należy tworzyć okazje do spotkań i lepszego zrozumienia się. Jest to istotne zarówno dla społeczności cudzoziemców, jak i dla nas samych. Kuchnia Konfliktu to przykład, że nie trzeba być biernym wobec narastającej ksenofobii i mowy nienawiści.

    Dla współtworzących Kuchnię Konfliktu cudzoziemców projekt jest okazją do poznania polskiej kultury i zawiązania bliskich relacji w przyjaznej przestrzeni zawodowej. Proponując uczciwe warunki zatrudnienia i szkolenie zawodowe chcemy umożliwić przybyszom lepszy, bezpieczniejszy start na polskim rynku pracy.