Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

16 - 25/06/2017

Galeria
  • Draginja Nadażdin, szefowa polskiego oddziału Amnesty International jest Serbką urodzoną na terenach dzisiejszej Bośni. Jako 17-latka, uciekając przed wojną, przeniosła się wraz z rodziną do Belgradu, gdzie jej życie (zarówno jego standard, jak i status społeczny rodziny) uległo całkowitej zmianie. Czy te przeżycia wojennej młodości da się porównać z losem współczesnych uchodźców? Retoryka narracji o uchodźcach niemal zawsze podszyta jest kwestionowaniem spójności ich tożsamości, ich zamiarów, tego, kim byli przed wojną i tego, kim są teraz oraz do czego mają prawo jako nie-obywatele. Czym jest uchodźstwo? Jacy uchodźcy i od kiedy przebywają na terenie Polski? Jak uchodźstwo wpisuje się w dyskurs o prawach człowieka? Dlaczego mówi się o różnych generacjach praw człowieka i które z nich są zagrożone w zmieniającym się świecie?


    W rozmowie udział wezmą:

    Draginja Nadażdin – dyrektorka polskiego oddziału Amnesty International. Jest Serbką urodzoną w Mostarze na terenach dzisiejszej Bośni i Hercegowiny. W wieku 17 lat, uciekając przed wojną, przeniosła się wraz z rodziną do Belgradu (Serbia). Absolwentka etnologii na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 2013–2016 członkini Rady Programowej Galerii Zachęta w Warszawie. 

    Kalina Czwarnóg – kulturoznawczyni, orientalistka, animatorka społeczno-kulturalna. Członkini zarządu Fundacji Ocalenie. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z uchodźcami, imigrantami oraz wolontariuszami. Założycielka i pomysłodawczyni nieformalnej grupy animatorek „zOrientuj się”. Stypendystka programu IVLP prowadzonego przez Departament Stanu USA.

    Roman Wieruszewski – profesor nauk prawnych, kierownik Poznańskiego Centrum Praw Człowieka. Od 1992 do 1995 r. współpracownik Specjalnego Sprawozdawcy ONZ ds. byłej Jugosławii w ramach Centrum Praw Człowieka ONZ w Genewie, a od 1996 do 1998 r. szef misji Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka w byłej Jugosławii z siedzibą w Sarajewie. W latach 1998–2000 i 2003–2006 członek Komitetu Praw Człowieka ONZ (wiceprzewodniczący Komitetu w latach 2003–2004). Członek Rady do spraw Uchodźców I, II i III kadencji (1999–2014). Jest wiceprzewodniczącym Rady Naukowej INP PAN, członkiem Komitetu Naukowego Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej, profesorem Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. Do 2016 r. był sędzią ad hoc w Europejskim Trybunale Praw Człowieka.

    Marta Walasik-Sałek - koordynatorka zespołu ds. pomocy migrantom i uchodźcom w Caritas Polska. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy w uchodźcami i migrantami. Absolwentka Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Głównej Handlowej. Pomysłodawczyni pierwszej w Polsce aplikacji mobilnej dla uchodźców „Pierwsze kroki w Polsce”. Jest konsultorem Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Reprezentuje Caritas Polska w obszarze pomocy migrantom i uchodźcom w międzynarodowych organizacjach m.in. Caritas Europa i ERSO Network.

    Prowadzenie: Michał Nogaś

    PLATFORMA BAŁKANY. ROZMOWY NA PLACU

    Jak co roku programowi artystycznemu Malty towarzyszy Forum, czyli rozmowy, w których w sposób przekrojowy rozważamy główny temat Festiwalu. W tym roku maltańskie spotkania skupią się na relacji między historią Bałkanów a naszą, doświadczeniem tego regionu a współczesną sytuacją Polski, Europy i świata. A zatem Bałkany jako platforma wiedzy i refleksji o nas samych i o rzeczywistości, w której żyjemy. W spotkaniach wezmą udział politolodzy, psychiatrzy, antropolodzy, slawiści, filozofowie, historycy, pisarze, prawnicy i dokumentaliści.

    Program spotkań w ramach Forum: Platforma Bałkany: 

    16.06, godz. 17.00 „KSIĄDZ PANA WINI, PAN KSIĘDZA, A NAM PROSTYM ZEWSZĄD NĘDZA”. CZYLI ROZMOWY MIĘDZY PANEM, WÓJTEM I PLEBANEM CIĄG DALSZY: Adame Michnik

    17.06, godz. 13:00 SPOTKANIE Z KURATORAMI IDIOMU 2017: Oliver Frljić, Goran Injac

    18.06, godz. 17.00 WSTYD I DUMA EUROPY WSCHODNIEJ: Konstanty Gebert, Joanna Tokarska-Bakir, Magdalena Koch

    19.06, godz. 17.00 MIGRANT CZY UCHODŹCA?: Draginja Nadażdin, Kalina Czwarnóg, Roman Wieruszewski

    20.06 godz. 17.00 WSPÓLNA LITERATURA, CZYLI JAKA?: Stanisław Bereś, Dorota Cirlić-Mentzel, Krzysztof Varga

    21.06 godz. 17.00 CZYM JEST AGRESJA?: Spotkanie Z Bogdanem De Barbaro

    22.06, godz. 17.00 PAŃSTWO / NARÓD / OBYWATEL: Rafał Matyja, Krzysztof Podemski , Sławomir Sierakowski

    23.06, godz. 17.00 JAK BYĆ ŚWIADKIEM. O PRACY DOKUMENTALISTY FILMOWEGO – Agnieszka Arnold

    24.06, godz. 17.00 NEOFASZYZM I JEGO GRANICE: Boris Buden, Dragan Markovina, Przemysław Wielgosz