Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

16 - 25/06/2017

Mural przy ul. Woźnej wykonany przez holenderskiego artystę Erosie z festiwalu Outer Spaces
GaleriaMural przy ul. Woźnej wykonany przez holenderskiego artystę Erosie z festiwalu Outer Spaces
  • Mogą być wyrazem buntu lub ozdobą. Niekiedy sprawiają, że szarość nabiera barw i życie staje się lepsze. Czasem ich otoczenie staje się łakomym kąskiem dla inwestorów i deweloperów, prowadząc do gentryfikacji. Po sprzedaży budynku, zwykle znikają. Mowa o muralach, których wysyp trwa w miastach na całym świecie, w Poznaniu apogeum przeżywał kilka lat temu.

    W ramach spaceru śladem poznańskich murali na Starym Mieście, zobaczymy dzieła stare - pozostałości po epoce PRL-u, jak i najnowsze powstałe w ostatnim czasie. Zabierzemy Was też w tajemnicze miejsce, o którym mało kto słyszał, a jest pełne radosnej twórczości graficiarskiej.

    Porozmawiamy o roli muralu w kształtowaniu wizerunku miasta, o funkcjach dekoracyjnych i procesach gentryfikacyjnych. Zajrzymy w głąb pomalowanych ścian, nie zatrzymując naszego wzroku na powierzchownych, kolorowych widokach. Krytycznie spojrzymy na zjawisko street artu, próbując obalić dotychczasowe stereotypy i wyobrażenia na temat murali.

    Naszą podróż zakończymy premierą na jednej ze staromiejskich ścian. Włoski streetartowiec Mauro Palotta wraca do Poznania zrealizować wielkoformatowy mural na zaproszenie poznańskich radnych. Artysta znany pod pseudonimem Maupal, który zasłynął obrazami z wizerunkiem papieża Franciszka, zakończy tego dnia malować swoje autorskie dzieło.

    Spacer zakończymy w Fundacji Malta, do której zapraszamy na spotkanie z Mauro Pallottą oraz kawę i ciastka.

    Start spaceru przy muralu Kenora, ul. Grobla 18, godz. 16:00
    Spotkanie w Fundacji Malta, ul. Ratajczaka 44, godz. 18:00


    Gość specjalny: Mauro Pallotta
    Przewodniczka  Anka Adamowicz
    Prowadzący spotkanie: Franek Sterczewski

    Projekt i wizyta Mauro Pallotty finansowana jest ze środków Miasta Poznania. Partnerem wydarzenia jest firma Remmers.
     

  • Mauro Pallotta - Maupal - to jeden z najciekawszych twórców włoskiego streetartu. Największą sławę przyniosły mu obrazy z wizerunkiem papieża Franciszka. Pierwszy portret, namalowany i naklejony na jednym z murów w Rzymie w 2014 roku, przedstawiał papieża lecącego w pozie Supermana. Drugi powstał w sąsiedztwie placu św. Piotra i przedstawiał papieża, który stoi na drabinie i maluje pędzlem na ścianie grę w kółko i krzyżyk, kółko zamienił na „pacyfkę". Choć oba po kilku godzinach usunęły służby komunalne, w pamięci miasta, internautów i turystów obrazy utrwaliły się na stałe. O Maupalu zrobiło się głośno na arenie międzynarodowej. Fotografie drugiego muralu zamieściła na swym profilu na Twitterze także Papieska Rada ds. Środków Społecznego Przekazu, co przyjęto jako dowód uznania dla inicjatywy. „Moja praca została uznana za polityczną, więc policja zdecydowała się ją natychmiast usunąć. Dla mnie obraz miał jasny przekaz: pokój, a pokój unieważnia politykę.” – skomentował reakcję władz Rzymu Maupal. Artysta stworzył też swoją autorską, trójwymiarową technikę malarską. Pozornie tradycyjne portrety maluje na stalowej wełnie, która w procesie pokrywania lakierem akrylowym, zmienia kształty. Malowane twarze nabierają wyrazistych rysów, nie przez pociągnięcie pędzlem a przez modelowanie wełny pod wpływem sprayu. Niektórzy krytycy mówią, że Pallotta rzeźbi obrazy.

    Anka Adamowicz - współorganizatorka i współkuratorka czterech edycji Festiwalu Murali Outer Spaces w Poznaniu i Miasteczku Krajeńskim. Współzałożycielka Klubu Odnowy Kulturalno-Społecznej KOKS w dawnych Poznańskich Zakładach Graficznych. Etnolożka, studentka intermediów na UAP, feministka, podróżniczka po światach rzeczywistych i wyobrażonych. Kocha przyrodę, drzewa, zwierzęta i rośliny, w miarę lubi ludzi i niektóre wytwory ich wyobraźni.

    Franek Sterczewski - architekt, aktywista, animator kultury miejskiej. Członek zespołu think thanku Centrum Otwarte. Inicjator poznańskiego Łańcucha Światła. Felietonista w Czasie Kultury. Stały współpracownik m.in. MIASTOmovie, Short Waves Festival i Malta Festival Poznań. Organizator akcji, takich jak Piknik na Placu Wolności, Pstryk, Pogrzeb Zimy, które pełnią rolę komentarza do stanu społeczno-urbanistycznej tkanki miasta.