Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

16 - 25/06/2017

Janez Janša My Name Is Janez Janša / Na zdjęciu: Juliana Snapper / fot. Janez Janša
GaleriaJanez Janša My Name Is Janez Janša / Na zdjęciu: Juliana Snapper / fot. Janez Janša
 • Filmowy komentarz i dokumentacja działań trzech słoweńskich artystów. W 2007 r. wstąpili oni do konserwatywnej Słoweńskiej Partii Demokratycznej (SDS), zmieniając jednocześnie imię i nazwisko na noszone przez przywódcę tej partii i premiera Słowenii Janeza Janšę. Nagle w tej samej przestrzeni fizycznej i medialnej zaczęło działać kilku Janezów Janšów a system odniesienia nazw osobowych zaczął pękać, skłaniając do refleksji nad różnicami między tożsamością a identyfikacją, wielorakością a powielaniem, imieniem i nazwiskiem rozumianym jako interfejs między tym, co prywatne a tym, co publiczne oraz imieniem i nazwiskiem jako marką. Życie i tworzona przez trzech artystów sztuka zaczęły łączyć się w wieloraki i nieprzewidywalny sposób, wywołując różne interpretacje w słoweńskich i międzynarodowych kręgach artystycznych, a także wśród dziennikarzy i ogółu społeczeństwa.

  W filmie występuje wiele znanych osób, m.in. UBERMORGEN.COM, Vuk Ćosić, Franco i Eva Mattes, Jan Fabre, Stephen Kovats, Tim Etchells, Vaginal Davis i Mladen Dolar oraz Janez Janša, Janez Janša i Janez Janša. W filmie wykorzystano różne formaty: od HDV po Beta, miniDV, filmiki z internetu o niskiej rozdzielczości oraz materiały nagrane telefonami komórkowymi. Na film składają się profesjonalne nagrania ukrytą kamerą, nagrania niepublikowane, nagrania z realizacji i zza kulis działań artystycznych przeprowadzonych przez trzech twórców, wywiady i relacje oraz fragmenty telewizyjnych materiałów archiwalnych, a także oświadczenia i sceny nakręcone doraźnie na potrzeby tego dokumentu. Materiałem badawczym przy tworzeniu scenariusza był również utwór teatralny The more of us there are, the faster we’ll reach our goal (Im więcej nas jest, tym szybciej osiągniemy cel).  

 • Janez Janša 1, znany dawniej jako Emil Hrvatin – chorwacki teoretyk sztuki, reżyser interdyscyplinarnych przedstawień, dyrektor niezależnej organizacji Maska, zajmującej się działalnością wydawniczą, edukacyjną i produkcyjną (w latach 1999–2006 redaktor pisma teatralnego „Maska”). Reżyserował m.in. w Piccolo Teatro di Milano. Publikuje też eseje o współczesnym teatrze i sztukach wizualnych. Wydał książkę poświęconą pracy flamandzkiego artysty teatru, Jana Fabre’a.

  Janez Janša 2, dawniej znany jako Davide Grassi – absolwent Akademii Sztuki w Mediolanie. Jego artystyczna działalność poświęcona jest m.in. nowym mediom i ich związkom z dylematami społecznymi.

  Janez Janša 3, znany dawniej jako Žiga Kariž, absolwent Akademii Sztuki w Lublanie, w swoich pracach bada rolę mediów w tworzeniu indywidualnej i społecznej tożsamości

  W 2007 roku, trzech artystów wstąpiło w szeregi konserwatywnej Słoweńskiej Partii Demokratycznej (SDS) oraz oficjalnie przyjęło nazwiska Janez Janša, ponieważ tak dokładnie nazywał się ówczesny premier Słowenii. Wkrótce potem, 11 sierpnia 2007 roku, Janez Janša wziął ślub ze swoją narzeczoną Marcelą Okretič. Świadkiem panny młodej był Janez Janša, a świadkiem pana młodego – Janez Janša. Zaproszeni goście – przyjaciele i rodzina artystów – nie byli świadomi zmiany nazwisk, o której dowiedzieli się w trakcie ceremonii od Branko Franca Grošla, urzędnika stanu cywilnego w Ljubljanie. Akt Małżeństwa (Marriage Certificate) to pierwszy dokument, na którym widnieją wspólnie nazwiska i podpisy artystów Janeza Janšy, Janeza Janšy, i Janeza Janšy.