Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

16 - 25/06/2017

źródło: Boris Buden / fot. Roman Šipić / Delo
Galeriaźródło: Boris Buden / fot. Roman Šipić / Delo
  • Powojenna Europa odbudowywała się w oparciu o ideę antyfaszyzmu. Dzisiaj partie skrajnie prawicowe zdobywają coraz więcej zwolenników, stając się punktem odniesienia dla osób negujących zastany porządek społeczno-polityczny zarówno w Europie, jak w i Stanach Zjednoczonych. Dlaczego antyfaszyzm traci swój potencjał emancypacyjny i mobilizacyjny?Czy przestaliśmy bać się idei, które doprowadziły do katastrof dwóch wojen światowych? Z drugiej strony, czy zasadne jest porównywanie współczesnej prawicy do faszystów? W ostatnim czasie faszystą czy nazistą w Stanach Zjednoczonych bywa nazywany Donald Trump, we Francji Marine Le Pen, na Węgrzech – Viktor Orbán, a jednocześnie faszystowskie jest Państwo Islamskie. Gdzie zatem przebiega granica? I jakie miejsce w tej refleksji zajmuje populizm? Dlaczego tylko prawicowy jest demonizowany, a nie mówi się o populizmie lewicowym?

    Prowadzenie: Jacek Żakowski

    W rozmowie udział wezmą:

    Boris Buden (ur. 1958) – filozof, kulturoznawca, tłumacz i publicysta. Pochodzi z Zagrzebia, gdzie studiował filozofię. Tytuł doktora uzyskał na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie. W latach 90. był działaczem pokojowym. Jest członkiem rady European Institute for Progressive Cultural Policies w Wiedniu. Jego pisarstwo porusza tematy związane z filozofią, polityką, lingwistyką, kondycją postkomunistyczną a także krytyką sztuki. Przetłumaczył na serbsko-chorwacki większość dzieł Zygmunta Freuda. Obecnie jest profesorem gościnnym na wydziale sztuki i dizajnu Uniwersytetu w Weimarze. W Polsce, nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej, ukazała się jego książka Strefa przejścia. O końcu postkomunizmu.

    Przemysław Wielgosz (ur. 1969) – dziennikarz i publicysta, redaktor naczelny polskiego wydania miesięcznika „Le Monde diplomatique” oraz serii książkowych Biblioteka Le Monde diplomatique i Biblioteka alternatyw ekonomicznych. Publikował m.in. w „Nowym Tygodniku Popularnym”, „Wiadomościach Kulturalnych”, „Przeglądzie” i „Przekroju”. Jest autorem książki Opium globalizacji, redaktorem i współautorem wielu książek, m.in. Koniec Europy jaką znamy, Futuryzm miast przemysłowych, Na okrągło 1989-2009, Afirmacja czy kontestacja? Dylemat społeczeństwa kapitalistycznego w kryzysie.

    Iwona Kurz (ur. 1972) – historyczka nowoczesnej kultury polskiej, badaczka kultury wizualnej, filmoznawczyni, od 2016 r. dyrektorka Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka książki Twarze w tłumie. Wizerunki bohaterów wyobraźni zbiorowej w kulturze polskiej 1955–1969 (nominacja do Nagrody Nike 2005), współautorka Obyczajów polskich, Wiek XX w krótkich hasłach i Śladów Holokaustu w imaginarium kultury polskiej. Publikuje m.in. w „Didaskaliach”, „Kinie” i „Dwutygodniku”. Współredaguje internetowe pismo „Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej” (pismowidok.org).

    PLATFORMA BAŁKANY. ROZMOWY NA PLACU

    Jak co roku programowi artystycznemu Malty towarzyszy Forum, czyli rozmowy, w których w sposób przekrojowy rozważamy główny temat Festiwalu. W tym roku maltańskie spotkania skupią się na relacji między historią Bałkanów a naszą, doświadczeniem tego regionu a współczesną sytuacją Polski, Europy i świata. A zatem Bałkany jako platforma wiedzy i refleksji o nas samych i o rzeczywistości, w której żyjemy. W spotkaniach wezmą udział politolodzy, psychiatrzy, antropolodzy, slawiści, filozofowie, historycy, pisarze, prawnicy i dokumentaliści. 

    Program spotkań w ramach Forum: Platforma Bałkany: 

    16.06, godz. 17.00 „KSIĄDZ PANA WINI, PAN KSIĘDZA, A NAM PROSTYM ZEWSZĄD NĘDZA”. CZYLI ROZMOWY MIĘDZY PANEM, WÓJTEM I PLEBANEM CIĄG DALSZY: Adam Michnik

    17.06, godz. 13:00 SPOTKANIE Z KURATORAMI IDIOMU 2017: Oliver Frljić, Goran Injac 

    18.06, godz. 17.00 WSTYD I DUMA EUROPY WSCHODNIEJ: Konstanty Gebert, Joanna Tokarska-Bakir, Magdalena Koch

    19.06, godz. 17.00 MIGRANT CZY UCHODŹCA?: Draginja Nadażdin, Kalina Czwarnóg, Roman Wieruszewski

    20.06 godz. 17.00 WSPÓLNA LITERATURA, CZYLI JAKA?: Stanisław Bereś, Dorota Cirlić-Mentzel, Krzysztof Varga

    21.06 godz. 17.00 CZYM JEST AGRESJA?: Spotkanie Z Bogdanem De Barbaro

    22.06, godz. 17.00 PAŃSTWO / NARÓD / OBYWATEL: Rafał Matyja, Krzysztof Podemski , Sławomir Sierakowski

    23.06, godz. 17.00 JAK BYĆ ŚWIADKIEM. O PRACY DOKUMENTALISTY FILMOWEGO: Agnieszka Arnold

    24.06, godz. 17.00 NEOFASZYZM I JEGO GRANICE: Boris Buden, Dragan Markovina, Przemysław Wielgosz