Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

16 - 25/06/2017

kadr w z filmu
Galeriakadr w z filmu "Obcy w raju"
 • Pokaz w opuszczonej hali dworca PKP Poznań Główny.  Film wybrany z tegorocznego programu Millennium Docs Against Gravity, we współpracy z Akademią Dokumentalną. Po projekcji zapraszamy na rozmowę.

  O FILMIE

  U bram Europy, na Sycylii imigranci z krajów Afryki i Azji uczęszczają na lekcje o tym, jak wygląda życie na Starym Kontynencie i jak powinien przebiegać ich proces asymilacji. Edukator umiejętnie dobiera fakty, aby wzbudzić w uczniach skrajne emocje. Ani przez chwilę nie mamy wątpliwości, że ich relacja jest oparta na władzy.

  Stawką toczonej przez nauczyciela gry jest przyszłość osób zgromadzonych w klasie. Zaczyna on zadawać imigrantom wnikliwe pytania. Odpowiedzi zadecydują, komu zostanie przyznany azyl polityczny. Obserwujemy proces selekcji. To moment, w którym ujawnia się arbitralność przepisów przekładanych na losy jednostek. Guido Hendrikx umiejętnie oddaje wagę decyzji podejmowanych przed kamerą i towarzyszące im napięcie.

  Reżyser wprowadzając w przestrzeń kina dokumentalnego elementy tradycyjnie przynależne fabule, obnaża zaangażowaną społecznie sztukę. Czy nie okazuje się ona zbyt słabym narzędziem w walce o poprawę sytuacji swoich bohaterów? Czy obraz ma jeszcze siłę, która może zmienić rzeczywistość? – autoironicznie pyta Hendrikx.

  Po projekcji zapraszamy na rozmowę z Pauliną Jeziorek (Docs Against Gravity). Spotkanie poprowadzi Robert Rydzewski (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM).

  z cyklu: Pustostany dla migrantów
  Problem nieużytków w Poznaniu wzrasta w podobnym tempie do kryzysu migracyjnego w Europie. Jak możemy myśleć o pustostanach w związku z brakiem miejsca dla nowo przybyłych? W kilku opuszczonych przestrzeniach w mieście, poprzez film, teatr i sztuki wizualne, chcemy zderzyć publiczność z kwestiami aklimatyzacji migrantów lub/i jej niemożności. Przywołamy tematy mieszkalnictwa i bezdomności, zmagań z materią pracy zarobkowej i otwartości na uczynienie obcego naszym.

 • reżyser: Guido Hendrikx
  zdjęcia: Emo Weemhoff
  produkcja: Zeppers Film & TV
  wybrane festiwale i nagrody: IDFA Amsterdam 2016

  kraj, rok: Holandia, 2016

  Partnerzy: Millenium Docs Against Gravity, Akademia Dokumentalna