Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

16 - 25/06/2017

fot. Marek Szczepański
Galeriafot. Marek Szczepański
  • W czasach globalnych współzależności i transgranicznych oddziaływań, gdy integracja gospodarcza, finansowa czy informacyjna wydaje się marginalizować pozycję państwa narodowego, kraje bałkańskie odwołują się do tej koncepcji w jego klasycznym, XIX-wiecznym kształcie. Jeszcze do niedawna wydawało się, że to koncepcja przebrzmiała, nie będąca w stanie sprostać wyzwaniom współczesnego świata. Jaka jest historia koncepcji państwa narodowego? Jakie inne formy organizacji politycznej społeczeństwa miałyby ją zastąpić? Czy w Polsce istnieją alternatywne dla narodowego mitu narracje? Czy są w stanie przebudować tożsamość polskiego społeczeństwa? Jakie działania obywateli mogłyby się do tego przyczynić?

    Prowadzenie: Agnieszka Lichnerowicz

    W rozmowie udział wezmą:

    Rafał Matyja – politolog, publicysta. W latach 1997-2000 redaktor „Kwartalnika Konserwatywnego”, autor koncepcji IV Rzeczpospolitej. W 2000 r. przeniósł się z Warszawy do Nowego Sącza, gdzie współtworzył Wydział Studiów Politycznych WSB-NLU. Doktor habilitowany nauk społecznych, od 2014 r. profesor nadzwyczajny w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Stały współpracownik miesięcznika „Nowa Konfederacja”, publikuje także w „Tygodniku Powszechnym” i „Rzeczpospolitej”. Ostatnio opublikował książkę „Rywalizacja polityczna w Polsce” (2013).

    Sławomir Sierakowski – socjolog i publicysta, okazjonalnie dramaturg i krytyk literacki. Założyciel środowiska „Krytyka Polityczna” i dyrektor Instytutu Studiów Zaawansowanych w Warszawie. Stypendysta Uniwersytetu Yale, Princeton i Harvarda, a także Instytutu Nauk o Człowieku i German Marshall Fund. W tym roku przyznano mu Richard von Weizsäcker Fellowship w Berlinie. Pisze m.in. dla „New York Times”, „Project Syndicate” i „Die Zeit”. 

    Krzysztof Podemski – socjolog, profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 2005–2008 dyrektor Instytutu Socjologii tego uniwersytetu, później prodziekan ds naukowych i studiów doktoranckich. W latach 2014–2016 członek Rady CBOS.  Autor książek: Obrazy i wizje społeczeństwa polskiego w prasie krajowej w 1981 roku i Socjologia podróży. Współautor m.in. Życie w Poznaniu 2001. Miasto-mieszkańcy-instytucje, redaktor m.in. Społeczeństwa 13 krajów Europy Środkowej i Wschodniej, Spór o społeczne znaczenie społecznych nierówności. Członek Konsorcjum Warsztaty Analizy Dyskursu. Publicysta poznańskiego dodatku Gazety Wyborczej. Członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia 

    Ludwika Włodek – absolwentka stosunków międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Pracuje jako adiunkt w Studium Europy Wschodniej UW i dziennikarka freelancerka. Jest autorką trzech reporterskich książek Pra. O rodzinie Iwaszkiewiczów (2012), Wystarczy przejść przez rzekę (2014) i Cztery sztandary jeden adres. Historie ze Spisza (2017) i albumu wspomnieniowego Andrzej Mróz. Cudowna, cudowna historia (2014). Interesują ją ideologie narodowe i polityka tożsamości.  

    PLATFORMA BAŁKANY. ROZMOWY NA PLACU

    Jak co roku programowi artystycznemu Malty towarzyszy Forum, czyli rozmowy, w których w sposób przekrojowy rozważamy główny temat Festiwalu. W tym roku maltańskie spotkania skupią się na relacji między historią Bałkanów a naszą, doświadczeniem tego regionu a współczesną sytuacją Polski, Europy i świata. A zatem Bałkany jako platforma wiedzy i refleksji o nas samych i o rzeczywistości, w której żyjemy. W spotkaniach wezmą udział politolodzy, psychiatrzy, antropolodzy, slawiści, filozofowie, historycy, pisarze, prawnicy i dokumentaliści.

    Program spotkań w ramach Forum: Platforma Bałkany:

    16.06, godz. 17.00 „KSIĄDZ PANA WINI, PAN KSIĘDZA, A NAM PROSTYM ZEWSZĄD NĘDZA”. CZYLI ROZMOWY MIĘDZY PANEM, WÓJTEM I PLEBANEM CIĄG DALSZY: Adam Michnik

    17.06, godz. 13:00 SPOTKANIE Z KURATORAMI IDIOMU 2017: Oliver Frljić, Goran Injac

    18.06, godz. 17.00 WSTYD I DUMA EUROPY WSCHODNIEJ: Konstanty Gebert, Joanna Tokarska-Bakir, Magdalena Koch

    19.06, godz. 17.00 MIGRANT CZY UCHODŹCA?: Draginja Nadażdin, Kalina Czwarnóg, Roman Wieruszewski

    20.06 godz. 17.00 WSPÓLNA LITERATURA, CZYLI JAKA?: Stanisław Bereś, Dorota Cirlić-Mentzel, Krzysztof Varga

    21.06 godz. 17.00 CZYM JEST AGRESJA?: Bogdan De Barbaro

    22.06, godz. 17.00 PAŃSTWO / NARÓD / OBYWATEL: Rafał Matyja, Krzysztof Podemski , Sławomir Sierakowski

    23.06, godz. 17.00 JAK BYĆ ŚWIADKIEM. O PRACY DOKUMENTALISTY FILMOWEGO: Agnieszka Arnold

    24.06, godz. 17.00 NEOFASZYZM I JEGO GRANICE: Boris Buden, Dragan Markovina, Przemysław Wielgosz