Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

16 - 25/06/2017

Galeria
  • Mauro PallottaMaupal, włoski streetartowiec, przyjeżdża do Poznania, by zobaczyć miasto z bliska i poszukać miejsca dla swojego muralu.

    Zapraszamy na otwarte spotkanie z artystą w Fundacji Malta. Podczas rozmowy Maupal opowie o doświadczeniach przy tworzeniu murali, sytuacji street artu we Włoszech oraz o swojej autorskiej technice malarskiej na stalowej wełnie.

    Rozmowę poprowadzi: Sebastian Frąckiewicz - dziennikarz kulturalny i krytyk komiksowy.

    Mauro Pallotta, tworzący pod pseudonimem Maupal to jeden z najciekawszych twórców włoskiego streetartu. Największą sławę przyniosły mu obrazy z wizerunkiem papieża Franciszka. Pierwszy portret, namalowany i naklejony na jednym z murów w Rzymie w 2014 roku, przedstawiał papieża lecącego w pozie Supermana. Drugi powstał w sąsiedztwie placu św. Piotra i przedstawiał papieża, który stoi na drabinie i maluje pędzlem na ścianie grę w kółko i krzyżyk, kółko zamienił na „pacyfkę". Choć oba po kilku godzinach usunęły służby komunalne, w pamięci miasta, internautów i turystów obrazy utrwaliły się na stałe. O Maupalu zrobiło się głośno na arenie międzynarodowej. Fotografie drugiego muralu zamieściła na swym profilu na Twitterze także Papieska Rada ds. Środków Społecznego Przekazu, co przyjęto jako dowód uznania dla inicjatywy.

    „Moja praca została uznana za polityczną, więc policja zdecydowała się ją natychmiast usunąć. Dla mnie obraz miał jasny przekaz: pokój, a pokój unieważnia politykę.” – skomentował reakcję władz Rzymu Maupal.

    Artysta stworzył też swoją autorską, trójwymiarową technikę malarską. Pozornie tradycyjne portrety maluje na stalowej wełnie, która w procesie pokrywania lakierem akrylowym, zmienia kształty. Malowane twarze nabierają wyrazistych rysów, nie przez pociągnięcie pędzlem a przez modelowanie wełny pod wpływem sprayu. Niektórzy krytycy mówią, że Pallotta rzeźbi obrazy.

    Sebastian Frąckiewicz - dotychczas związany z takimi tytułami jak „Przekrój”, „Focus Historia”, „Lampa”, „Tygodnik Powszechny”, „Newsweek”, „Film”, „Take Me”, „Aktivist”, Arteon” oraz portalami Filmweb.pl i Dwutygodnik.com. Obecnie pisze głównie dla „Polityki”.
    Autor książek: „Wyjście z getta. Rozmowy o kulturze komiksowej w Polsce” oraz „Żeby było ładnie. Rozmowy o boomie i kryzysie street artu w Polsce”.
    Kurator dwóch zbiorowych wystaw komiksowych „Fashion Fiction” oraz „Mój kraj taki piękny. Polski komiks o polskiej rzeczywistości.”
    Autor bloga Outline.Sebastian Frąckiewicz o komiksie i opowiadaniu obrazem

     

    Wydarzenie jest realizowane ze środków Miasta Poznania.

    Dzień wcześniej 22 marca zapraszamy wszystkich spragnionych opowieści o muralach i jeżyckiej przestrzeni na Jeżycki street art: spacer z przewodnikiem.

    WSTĘP WOLNY