Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

16 - 25/06/2017

fot. Marc Venezia
Galeriafot. Marc Venezia
  • FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

    Doświadczenia II wojny światowej i Holokaustu wymusiły stworzenie międzynarodowych norm, które byłyby etycznym kompasem wskazującym państwom zasady rozwoju w oparciu o dobro i godność obywateli. Tak powstała Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, którą przyjęło Zgromadzenie Ogólne ONZ 10 grudnia 1948 r. Po prawie 69 latach od jej uchwalenia należy sobie zadać pytanie: Czy rzeczywiście spełnia ona tę rolę?
    Czy prawa człowieka gwarantują równość, wolność i sprawiedliwość? W ostatnich dekadach wiele z zapisów Deklaracji zostało podważonych lub zakwestionowanych. Dyskurs praw człowieka staje się zbiorem pustych frazesów wykorzystywanych do legitymizowania działań pozostających w sprzeczości z literą i duchem Deklaracji z 1948 r.
    Celem warsztatów jest odpowiedź na pytanie, kiedy i jak prawa człowieka stają się czynnikiem wykluczenia i nierówności. Wskażemy, że źródłem tej sytuacji jest ekspansja logiki autorytarnej i rynkowej, poświęcającej je na ołtarzu nacjonalistycznej ojczyzny i zysków ponadnarodowego kapitału. Chcemy przypomnieć, że prawa człowieka stanowią efekt walki słabszych przeciw silnym, wyzyskiwanych przeciw eksploratorom, zniewolonych przeciw okupantom.
    Warsztaty, na które złożą się wprowadzenie teoretyczne oraz dyskusja, są przeznaczone dla edukatorów, nauczycieli, studentów, pracowników organizacji pozarządowych, animatorów kultury i sztuki oraz artystów.

    Prowadzenie: Kasia Ober, Przemysław Wielgosz

    Kasia Ober - psycholożka, aktywistka, obserwatorka praw człowieka na Zachodnim Brzegu Jordanu 2015-2016

    Przemysław Wielgosz – dziennikarz, publicysta, wydawca, redaktor naczelny Le Monde diplomatique – edycja polska oraz serii książkowej biblioteka Le Monde diplomatique, autor książek “Opium globalizacji” (2004), “Koniec Europy jaką znamy” (red., 2013), “TTIP – pułapka transatlantycka” (red., 2015), “Dyktatura długu” (red., 2016)