Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

16 - 25/06/2017

Galeria
  • Radość Odwiedzania Działki – kiedy możemy o niej mówić? Jak często bywamy w RODach, a może raczej na poznańskich RODOS? Kto i kiedy nas tam zaprasza? Czy ogrody są dla nas terenami otwartymi, czy postrzegamy je raczej jako trudno dostępne enklawy dobrze strzeżonej, indywidualnej "z dziada pradziada" własności? Jakie mogłyby być współczesne funkcje RODów w przestrzeni dużego miasta i w życiu jego mieszkańców? Dlaczego rolnictwo miejskie cieszy dziś w świecie coraz większą popularnością? Czy u nas także może się przyjąć? Wszystkie te kwestie zostaną poruszone podczas spaceru po ogrodzie “Energetyk I”, a następnie zaprezentowane z różnych perspektyw. Podczas krytycznej biesiady przy ogniu dowiemy się jak widzą je sami działkowcy oraz aktywiści miejscy, przedstawiciele Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Poznaniu, jak również pracownicy naukowi i dyplomanci Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

    Partner: ROD “ENERGETYK I”

    Mikroucieczki i mikrowyprawy
    Czy czynność tak prozaiczna jak spacer może pomóc doświadczyć miasta, jego organizacji i instytucji w inny sposób? Cykl wycieczek będzie okazją do dyskusji i spojrzenia na otoczenie wielowymiarowo, czasem krytycznie, czasem afirmatywnie. Artyści, specjaliści i pasjonaci wielu dziedzin, prezentujący różne stanowiska, zabiorą nas na wyprawy w poszukiwaniu nowej wizji dla miasta. Luźno traktując formułę wycieczki, ujawnią problemy i potencjały niedostrzegane na co dzień. 

  • Instytut Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej jest jednostką organizacyjną Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu. Wśród tematów badawczych podejmowanych w Instytucie znajdują się zagadnienia zakresu rolnictwa miejskiego. Obecnie pracownicy Instytutu wspólnie z badaczami i praktykami z Polski i Niemiec aplikują do Polsko – Niemieckiej Fundacji na Rzecz Nauki o grant na realizację projektu pt. „Znaczenie ogrodów działkowych w życiu społeczności wielkomiejskiej”. Rolnictwo miejskie, a w szczególności funkcjonowanie Rodzinnych Ogrodów Działkowych oraz ogrodów społecznych w przestrzeni polskich miast to także tematyka chętnie podejmowana w pracach licencjackich i magisterskich przygotowywanych przez studentów prowadzonego w Instytucie kierunku Gospodarka Przestrzenna.

    Z ramienia Instytutu wydarzenie poprowadzą dr Ewa Kacprzak, dr Barbara Maćkiewicz, dr Magdalena Szczepańska oraz studenci Maciej Grabowski, Krystyna Pawlak oraz Filip Radziński.