Używamy Cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Dalesze korzystanie z tego serwisu oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności

Zamknij

16 - 25/06/2017

mat. prasowe
Galeriamat. prasowe
  • Omarska to położony niedaleko Banja Luki (w serbskiej części Bośni i Hercegowiny) kompleks przemysłowy, założony w socjalistycznej Jugosławii. Funkcjonował wtedy jako kopalnia rud żelaza. Na początku wojny na Bałkanach w latach 90. XX wieku siły bośniackich Serbów przekształciły to miejsce w obóz koncentracyjny dla ludności nie-serbskiej i więźniów politycznych. W 2004 roku większościowym właścicielem kopalni został transnarodowy koncern ArcelorMittal (największy na świecie producent stali), który wznowił jej funkcjonowanie. Dzisiaj, 25 lat po zamknięciu obozu, Omarska jest miejscem współistnienia żywych i umarłych, ofiar tortur i ich katów, masowych grobów i produkcji przemysłowej.

    ArcelorMittel stosuje dyskryminujące praktyki wobec pracowników nieserbskich, powtarzając tym samym politykę czystek etnicznych stosowanych w czasie wojny. Koncern bierze też udział w polityce negowania istnienia obozu w Omarsce, czego dowodem jest decyzja o uniemożliwieniu powstania centrum pamięci ofiar. To przykład współpracy transnarodowego kapitału z lokalnymi nacjonalistycznymi władzami w celu „normalizacji” teraźniejszości przez wyparcie przeszłych zbrodni. Globalny kapitał przykrywa miejsca traumy, czyniąc je niewidzialnymi i nieistotnymi.

     

    .

  • Milica Tomić pochodzi z Serbii. Jest artystką wizualną, dyrektorką Instytutu Sztuki Współczesnej w Graz, w Austrii. W swojej pracy bada różne gatunki, metody i praktyki, skupiające się na zagadnieniach przemocy politycznej i pamięci społecznej. Projekt Four Faces of Omarska uwidacznia ciągłość i nieciągłość różnych twarzy historii Omarski, staje się przestrzenią produkcji wiedzy o tych, których doświadczenie jest nieobecne w publicznej debacie.